W Japonii powstała jedna z największych farm fotowoltaicznych na świecie

W Japonii powstała jedna z największych farm fotowoltaicznych na świecie
Farma fotowoltaiczna o mocy 82 MW w Oita / Marbubeni press

{więcej}W japońskim mieście Oita rozpoczęła pracę farma fotowoltaiczna o mocy 82 MW. To największa farma fotowoltaiczna w Japonii i jedna z największych na świecie. 

Inwestorem jest japoński koncern Marubeni, a za dostawę modułów fotowoltaicznych odpowiedzialny był koreański producent Hanwha Q Cells. Energię będzie kupować lokalny operator sieci Kyushu Electric Power Company na podstawie 20-letniej umowy PPA. 

Usytuowanie ogromnej instalacji PV bezpośrednio w sąsiedztwa morza przełoży się na relatywnie większe uzyski energii dzięki schładzaniu temperatury paneli. Szacuje się, że roczna produkcja energii wyniesie ok. 87 GWh energii elektrycznej. 

REKLAMA
REKLAMA

Projekt w Oita to największa farma fotowoltaiczna w Japonii. Pod względem potencjału wyprzedził farmę fotowoltaiczną w Kagushima, której moc wynosi 70 MW. 

Marubeni pracuje już nad budową kolejnych dużych farm PV, które zostaną objęte działającym w Japonii atrakcyjnym systemem dopłat w postaci taryf gwarantowanych. Chodzi o projekt o mocy 49 MW w prefekturze Mei, a także o farmę fotowoltaiczną o mocy 28,3 MW, która powstanie w prefekturze Miyagi. 

Czytaj więcej o zasadach japońskiego systemu wsparcia dla fotowoltaiki na Gramwzielone.pl w artykule: Nowe stawki dopłat do fotowoltaiki w Japonii.

gramwzielone.pl