Fotowoltaika za 27 mln zł na Dworcu Zachodnim w Warszawie

Fotowoltaika za 27 mln zł na Dworcu Zachodnim w Warszawie
ML System

ML System podpisał umowę, której przedmiotem jest dostawa modułów i wykonanie kompleksowej instalacji fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV) na modernizowanym Dworcu Zachodnim w Warszawie.

Kontrakt pozyskany przez ML System opiewa na kwotę 27 mln zł netto, a łączna powierzchnia dostarczonych modułów fotowoltaicznych wyniesie 12 tys. m2. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest Budimex.

– Dworzec Zachodni to kolejna realizacja w stolicy – po Rotundzie PKO, siedzibie PGNiG, a także Instytucie Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej – gdzie zainstalujemy innowacyjne technologie BIPV oraz PV naszej produkcji. Jesteśmy ważną częścią unijnej strategii na rzecz fali renowacji budynków – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

REKLAMA

Ponadto aktualnie spółka realizuje w Warszawie instalację fotowoltaiczną o mocy 6,7 MW dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK).

– Cieszymy się, że polska myśl techniczna jest doceniana, a moduły fotowoltaiczne polskiej produkcji są wykorzystywane na tak ważnych i prestiżowych inwestycjach – dodaje Dawid Cycoń.


Firma ML System specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV) wypracowała w 2020 roku około 127,3 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz ok. 22,1 mln zł wyniku EBITDA. Aktualna wartość portfela zamówień ML System wynosi ponad 100 mln zł.

REKLAMA

Podane przez spółkę notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych szacunkowe dane dotyczące przychodów i wyniku EBITDA za 2020 rok oznaczają wzrost rok do roku odpowiednio o 36,3 proc. oraz 57,9 proc.

– W 2021 rok weszliśmy z rekordowym portfelem zamówień, przewyższającym 100 mln zł. Dla spółki aktualny portfel zamówień jest bardzo atrakcyjny ze względu na jego dywersyfikację geograficzną, produktową oraz zróżnicowanie naszych kontrahentów, co było jednym z naszych istotnych celów. Pozwoli nam to na większą koncentrację nad realizacją kolejnych celów strategicznych rozwoju spółki – komentował Dawid Cycoń.

Wśród innych kontraktów, które pozyskała w ostatnim czasie firma z Zaczernia koło Rzeszowa, jest umowa na przebudowę i termomodernizację budynków Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Wartość zlecenia wynosi 13,67 mln zł.  

ML System to spółka technologiczna oferująca rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie.

Oferta spółki to również paleta produktów dla tradycyjnej fotowoltaiki, Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive.

Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi 14,4 tys. m2. Spółka dysponuje 13 patentami, a sześć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.