Dominacja modułów monokrystalicznych na polskim rynku PV

Dominacja modułów monokrystalicznych na polskim rynku PV
Lappeenranta University of Technology

Jeszcze kilka lat temu największy udział w rynku fotowoltaicznym w Polsce miały moduły typu polikrystalicznego. Sytuacja w tym zakresie zmieniła się jednak diametralnie.

Z badania krajowego rynku fotowoltaicznego, które wykonał Instytut Energetyki Odnawialnej, wynika, że o ile jeszcze do 2018 roku znaczny udział w sprzedaży miały moduły polikrystaliczne, jednak sytuacja w ostatnich latach zmieniła się na korzyść modułów monokrystalicznych.

Według IEO, już w 2019 roku był zauważalny trend wzrostu sprzedaży tych modułów. Prognozowano, że moduły monokrystaliczne przejmą znaczny udział w sprzedaży, jednak nie spodziewano się że będzie to aż tak duża przewaga – udział modułów monokrystalicznych ma wynosić już 98 proc., a polikrystalicznych tylko 2 proc. Instytut nie odnotowuje przy tym udziału modułów wykonanych w innych technologiach – w tym modułów cienkowarstwowych.

REKLAMA

Jak Instytut Energetyki Odnawialnej tłumaczy sukces modułów typu monokrystalicznego?

Wyższa cena modułów monokrystalicznych nie odstrasza kupujących, okazuje się że inwestycja w te moduły może być opłacalne ze względu na lepsze parametry modułów monokrystalicznych. Moduły te mają wyższą sprawność i produkowane są w wyższych zakresach mocy niż moduły polikrystaliczne, co za tym idzie potrzebują mniej miejsca, więc sprawdzą się gdy mamy ograniczoną powierzchnie montażu – dachy domów, słupy oświetleniowe – informuje IEO.


REKLAMA

– Duży wpływ na rozkład sprzedaży na polskim rynku miał program Mój Prąd, gdzie prosumenci decydowali o wyborze modułów. Ich wybór był jednoznaczny stawiali głównie na jakość i dobre parametry produkty. Należy też uwzględnić także wpływ dostawców i wykonawców instalacji fotowoltaicznych na opinie prosumenta – czytamy w analizie Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Instytut podkreśla, że znaczna część modułów na polskim rynku pochodzi od producentów zagranicznych, a tylko niewielki udział mają producenci polscy. Największy import odnotowuje się z krajów azjatyckich. Sytuacja na rynku polskim jest zgodna z trendami panującymi na rynku europejskim.

IEO przytacza szacunki Europejskiej Rada ds. Produkcji Przemysłowej dla Energetyki Słonecznej (European Solar Manufacturing Council, ESMC) zgodnie z którymi, tylko 4  procent modułów wytwarzane jest w Europie.

Premiera najnowszego raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej poświęconego polskiemu rynkowi fotowoltaicznemu odbędzie się w dniu 26 maja 2021 r.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.