Polski deweloper wchodzi na największy rynek PV w Europie

Polski deweloper wchodzi na największy rynek PV w Europie
R.Power

R.Power, lider polskiego sektora fotowoltaicznego rozwijający w kraju portfolio projektów o mocy ponad 4 GWp, poinformował o podpisaniu umowy o współpracy z jednym z kluczowych deweloperów farm PV w Niemczech. To kolejny po Portugalii, Hiszpanii i Włoszech kraj, w którym R.Power planuje inwestycje w PV.

R.Power jest największą firmą w sektorze fotowoltaiki w Polsce. Rozwija portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 4 GWp. Tylko w ostatnich 2 latach firma skomercjalizowała i wybudowała lub rozpoczęła budowę farm fotowoltaicznych o mocy blisko 320 MWp.

Polski deweloper rozwija projekty fotowoltaiczne także we Włoszech, Hiszpanii oraz Portugalii

REKLAMA

Teraz R.Power nawiązał współpracę z niemieckim deweloperem, którego nazwa nie została ujawniona, w celu rozwoju projektów farm fotowoltaicznych o mocy 80 MWp zlokalizowanych w różnych regionach Niemiec.

Inwestycje typu greenfield mają być przygotowywane zarówno zgodnie z wymaganiami aukcji w oparciu o ustawę o odnawialnych źródłach energii (EEG), jak też bez wsparcia aukcyjnego, w oparciu o długoterminowe umowy sprzedaży energii (PPA).


REKLAMA

– Planujemy konsekwentnie umacniać naszą pozycję w Europie. Chcąc awansować do grona największych firm sektora fotowoltaicznego na naszym kontynencie, musimy rozwijać się w kolejnych krajach. Niemcy, jako kluczowy rynek w regionie, to dla nas kolejny krok. Rocznie chcemy oddawać tu projekty o mocy co najmniej 100 MWp. W najbliższym czasie planujemy podpisanie kolejnych umów z niemieckimi deweloperami, jak również samodzielne poszukiwanie gruntów pod przyszłe farmy PV –  komentuje Przemek Pięta, współzałożyciel i prezes R.Power.

R.Power zabezpieczył już środki na nabycie projektów w Niemczech dzięki emisji obligacji. W czerwcu firma ustanowiła program emisji zielonych obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld zł. W ramach pierwszej serii wyemitowano obligacje o łącznej wartości nominalnej 150 mln zł. Spełniają one kryteria zielonych obligacji zgodnie z Green Bond Principles (GBP) opracowanymi przez International Capital Market Associacion (ICMA).

Ponadto w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy firma R.Power pozyskała rekordowe finansowanie projektowe w wysokości 530 mln zł.

Spółka podkreśla, że pomimo pandemii COVID-19 i wywołanych przez nią negatywnych konsekwencji gospodarczych, sektor energetyki słonecznej w Niemczech notuje istotny wzrost. W zeszłym roku zainstalowana moc zwiększyła się o blisko 5 GWp, co stanowi blisko 25 proc. łącznego wzrostu w Europie.

Zgodnie ze znowelizowaną w 2021 roku niemiecką ustawą o odnawialnych źródłach energii długoterminowym celem Niemiec jest, aby do 2050 roku całość energii produkowanej lub zużywanej na terenie Niemiec było wytwarzane w sposób neutralny pod względem emisji gazów cieplarnianych, zaś do 2030 roku udział energii odnawialnej w zużyciu energii brutto ma osiągnąć poziom 65 proc.

Energetyka słoneczna należy do kluczowych technologii, które mają pomóc w osiągnięciu zakładanych celów, a zgodnie z planami do 2030 roku moc paneli fotowoltaicznych zainstalowana w Niemczech powinna wzrosnąć z poziomu ok. 56 GW obecnie do 100 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.