Chiny wprowadzają antydumpingowe cła na import polikrzemu z UE

Chiny wprowadzają antydumpingowe cła na import polikrzemu z UE
SolarWorld press

{więcej}Chiński rząd potwierdził wprowadzenie antysubsydyjnych i antydumpingowych ceł na import europejskiego polikrzemu wykorzystywanego do produkcji paneli fotowoltaicznych. 

Chińskie ministerstwo handlu MOFCOM poinformowało, że cła będą obowiązywać przez 2 lata. Co ciekawe, cłami nie będzie objęty największy europejski eksporter polikrzemu do Chin – niemiecki Wacker Chemie, który wcześniej zawarł z chińskimi władzami ugodę co do wysokości cen sprzedawanego do Państwa Środka polikrzemu. 

Po nałożeniu ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych na import polikrzemu Unia Europejska dołączy do Korei Południowej i USA, z których import polikrzemu już podlega tego rodzaju cłom. Nałożenie ceł na import polikrzemu z USA było postrzegane jako retorsja chińskich władz za nałożenie dodatkowych ceł na import do USA chińskich paneli fotowoltaicznych. 

REKLAMA
REKLAMA

W ubiegłym roku także Unia Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko chińskim producentom paneli fotowoltaicznych mogące doprowadzić do nałożenia na import ich produktów ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych. Ostatecznie sprawa zakończyła się ugodą z chińskim rządem, a wprowadzone przez Brukselę środki mają raczej symboliczny charakter. 

Chociaż jeszcze kilka lat temu w Europie instalowano zdecydowaną większość globlanego potencjału PV, z roku na rok UE staje się coraz mniej interesującym rynkiem zbytu dla chińskich producentów paneli fotowoltaicznych. Dotychczasowy europejski lider Niemcy instaluje obecnie zaledwie kilka GW paneli rocznie. Dla porównania Chiny i Japonia w ubiegłym roku zainstalowały po kilkanaście gigawat, a w tym roku powinny ten wynik poprawić. Wiele wskazuje, że trend zauważalny od 2-3 lat będzie kontynuowany. 

W obliczu dynamicznego rozwoju rynku PV w Azji, mniej atrakcyjne dla chińskich producentów paneli PV są też Stany Zjednoczone z wolumenem nowych instalacji PV kilku GW rocznie. W 2012 r. USA nałożyły na import chińskich paneli cła antydumpingowe i antysubsydyjne, jednak – podobnie jak ma to miejsce w przypadku Unii Europejskiej – w obliczu dynamicznego rozwoju PV w innych częściach świata – chińscy producenci mogą powetować sobie potencjalne straty w USA ekspansją na inne, szybciej rozwijające się rynki. 

gramwzielone.pl