R.Power z finansowaniem na farmy PV o mocy 91 MWp

R.Power z finansowaniem na farmy PV o mocy 91 MWp
R.Power

BNP Paribas Bank Polska oraz Santander Bank Polska podpisały umowę o wartości 242 mln zł na sfinansowanie portfela elektrowni słonecznych R.Power. Finansowanie zostanie przeznaczone na budowę 7 elektrowni słonecznych o łącznej mocy 91 MWp, które wygrały ubiegłoroczne aukcje.

Dzięki skutecznemu złożeniu ofert w aukcji w ramach finansowanych projektów zostaną podpisane 15-letnie kontrakty różnicowe zapewniające gwarantowany poziom cen sprzedaży energii elektrycznej. 

Każdy z banków ma 50 proc. udziału w transakcji. Zarówno BNP Paribas Bank Polska jak i Santander Bank Polska pełnią funkcję Wiodącego Organizatora, Strony Transakcji Zabezpieczającej oraz Pierwotnego Kredytodawcy. Dodatkowo Santander Bank Polska pełni rolę Agenta Kredytu, Agenta Zabezpieczeń i Banku Rachunków.

REKLAMA

Tomasz Sęk, współzałożyciel R.Power, wylicza, że w ciągu ostatnich dwóch lat w ramach finansowania bankowego spółka pozyskała łącznie 770 mln zł na budowę farm fotowoltaicznych w Polsce.

–  W czerwcu tego roku ustanowiliśmy rekordowy program obligacji o wartości 1 mld zł. Wierzymy, że fotowoltaika to sektor, który w naszym kraju ma przed sobą doskonałe perspektywy. W ubiegłym roku Polska zanotowała wzrost zainstalowanej mocy aż o blisko 2,5 GWp, co jest czwartym po Niemczech, Holandii i Hiszpanii wynikiem w Europie – mówi Tomasz Sęk.


REKLAMA


– To nasze drugie finansowanie projektowe podpisane z R.Power w ciągu nieco ponad roku, co pokazuje wagę zielonej agendy dla naszych organizacji. Santander konsekwentnie wdraża strategię nakierunkowaną na wsparcie zielonej transformacji polskiego sektora energetycznego – mówi Juan de Porras, wiceprezes i szef pionu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej Santander Bank Polska.

– Bardzo cieszymy się z rozwoju naszej relacji z R.Power. Historia naszej współpracy sięga 2014 roku, kiedy nasz bank sfinansował jedne z pierwszych projektów solarnych zrealizowanych przez R.Power – dodaje Łukasz Pobudejski, dyrektor Departamentu Finansowania Strukturyzowanego w Banku BNP Paribas.

R.Power realizuje w Polsce portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 4 GWp. Spółka rozwija też projekty w kilku krajach Europy, w tym we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, a także w Niemczech.

W ramach ostatnich aukcji wiatrowo-fotowoltaicznych, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w ubiegłym miesiącu, R.Power zabezpieczył prawa do sprzedaży energii dla projektów o łącznej mocy 299 MWp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.