Chińczycy potwierdzają dominację na rynku producentów paneli fotowoltaicznych

Chińczycy potwierdzają dominację na rynku producentów paneli fotowoltaicznych
Suntech

{więcej}Firma konsultingowa IHS Research opublikowała ranking producentów, którzy sprzedali w ubiegłym roku najwięcej paneli fotowoltaicznych. Ranking potwierdza dominację producentów z Chin, jednak pokazując wysokie pozycje producentów z Japonii odzwierciedla też wzrost znaczenia japońskiego rynku fotowoltaicznego na globalnej mapie PV. 

Jak wynika z rankingu IHS, pozycję lidera w zakresie sprzedaży paneli fotowoltaicznych w 2013 r. utrzymał chiński Yingli Green, który sprzedał ok. 3,3 GW paneli fotowoltaicznych. Drugi był chiński Trina Solar, a trzeci i czwarty – japoński Sharp i kanadyjski Canadian Solar – obie firmy z wolumenem sprzedaży powyżej 1,5 GW. Sprzedaż na takim poziomie zanotowały też chińskie Jinko Solar i ReneSola oraz amerykański First Solar. Wolumen sprzedaży powyżej 1 GW odnotowały natomiast: chiński JA Solar (wzrost sprzedaży o 60%), koreański Hanwha SolarOne, japońska Kyocera oraz amerykański SunPower. Do poziomu 1 GW zbliżył się jeszcze do niedawna walczący o przetrwanie chiński Suntech oraz norweski REC i koreańska Hanwha Q-Cells – właściciel niemieckiego producenta Q-Cells, który dekadę temu przodował jeszcze w tego rodzaju rankingach. 

W rankingu przygotowanym przez IHS Research zwraca uwagę – w porównaniu do lat wcześniejszych – wysoka pozycja producentów z Japonii, którzy skorzystali na boomie na PV w tym kraju zapoczątkowanym po wprowadzeniu przez rząd w Tokio wysokich dopłat do produkcji energii słonecznej. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak podaje IHS, udział chińskich producentów w globalnym rynku fotowoltaicznym wyniósł w zeszłym roku ok. 57% – podobnie jak w latach poprzednich.

Według danych IHS, sprzedaż paneli fotowoltaicznych w 2013 r. wyniosła ogółem 38,7 GW i była wyższa o 24% niż w roku 2012. Udział czołowej „15” producentów w sprzedaży paneli PV w ubiegłym roku wzrósł do 59% z 51% w roku wcześniejszym. 

gramwzielone.pl