Polska firma zbuduje w Portugalii farmy fotowoltaiczne za 160 mln zł

Polska firma zbuduje w Portugalii farmy fotowoltaiczne za 160 mln zł
R.Power

Czołowy polski deweloper elektrowni fotowoltaicznych R.Power rozpoczyna kolejne zagraniczne inwestycje, przejmując projekty PV, które są realizowane w Portugalii.

Przed rokiem R.Power poinformował o realizacji pierwszego projektu fotowoltaicznego w Portugalii. Ta inwestycja zakłada budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 8,5 MWp.

Farma fotowoltaiczna, która powstanie w okolicach historycznego miasta Evora w regionie Alentejo, będzie wytwarzać energię przy użyciu dwustronnych paneli oraz jednoosiowych systemów nadążnych, co istotnie zwiększy uzyski energii w porównaniu do tradycyjnych systemów PV.

REKLAMA

Wytworzona energia w ilości około 17 GWh rocznie będzie sprzedawana w ramach rynkowych umów PPA (Power Purchase Agreement) – bez rządowych subsydiów i gwarancji odkupu energii. 

Teraz R.Power ogłasza kolejne inwestycje na portugalskim rynku solarnym.

W ramach umowy zawartej z lokalnym deweloperem R.Power nabył portfel projektów farm PV o mocy 59 MW, stając się tym samym jednym z największych polskich inwestorów w Portugalii.

Przejęte przez R.Power projekty są zlokalizowane w różnych częściach Portugalii, między innymi w dystryktach Santarém, Portalegre czy Castelo Branco.

Wszystkie mają wytwarzać w sumie około 100 GWh energii elektrycznej rocznie, co wystarczy, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię około 30 tys. gospodarstw domowych. Przewidywana roczna redukcja emisji CO2 przekroczy 21 tys. ton, czyli tyle, ile wytwarza 16 tys. nowych samochodów osobowych.


Projekty przejęte przez R.Power mają osiągnąć status gotowości do budowy jeszcze w tym roku, a konstrukcja ma rozpocząć się w 2022 roku. Wytworzona energia będzie sprzedawana w ramach długoterminowych umów PPA (Power Purchase Agreement) bez wykorzystywania systemu wsparcia.

REKLAMA

Przemek Pięta, współzałożyciel i prezes zarządu R.Power, informuje, że aktualna strategia kierowanej przez niego firmy opiera się nie tylko na realizacji i sprzedaży farm PV, ale także na budowaniu własnego portfela aktywów w energetyce słonecznej.

– Portugalia ze względu na jeden z największych poziomów nasłonecznienia w Europie jest dla nas naturalnym kierunkiem. To rynek, który umożliwia budowę farm bez żadnych subsydiów, dlatego planujemy tu intensywny rozwój. Obecnie poszukujemy kolejnych projektów oraz prowadzimy rekrutacje na kilka kluczowych stanowisk – mówi Przemek Pięta.

Fotowoltaika staje się coraz ważniejszym źródłem w portugalskim miksie energetycznym. Na koniec 2020 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w tym kraju wyniosła 1,03 GWp, zapewniając 3,6 proc. całkowitej produkcji energii.

Celem wyznaczonym przez rząd w Lizbonie jest osiągnięcie 6,4 GW łącznej mocy zainstalowanej pochodzącej ze słońca do 2023 r. oraz 9 GWp do 2030 r.

Portugalia nie jest jedynym zagranicznym rynkiem, na którym aktywny jest R.Power.

Polska firma działa także na rynkach fotowoltaicznych w Włoszech, Hiszpanii, a także w Niemczech, gdzie ostatnio R.Power nawiązał współpracę z lokalnym deweloperem w celu rozwoju projektów fotowoltaicznych o mocy 80 MWp.

W naszym kraju R.Power rozwija portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 5 GWp.

Tylko w ostatnich 2 latach firma skomercjalizowała i wybudowała lub rozpoczęła budowę w naszym kraju farm fotowoltaicznych o mocy blisko 320 MWp.

W ciągu ostatnich dwóch lat R.Power pozyskał rekordowe finansowanie w formule project finance w wysokości 772 mln zł. W czerwcu tego roku spółka ustanowiła program emisji zielonych obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld zł. W ramach pierwszej serii wyemitowano obligacje o wartości 150 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.