Stawki antydumpingowych ceł na import polikrzemu z UE do Chin

Stawki antydumpingowych ceł na import polikrzemu z UE do Chin
foto: Wacker Chemie AG

{więcej}Potwierdziły się plany wprowadzenia antydumpingowych i antysubsydyjnych ceł na import z Unii Europejskiej do Chin polikrzemu stosowanego do produkcji paneli fotowoltaicznych. 

W oświadczeniu dotyczącym wprowadzenia ceł chińskie władze podkreśliły, że „dumping cenowy stosowany w europejskiej branży procentów polikrzemu doprowadził do znaczącego pogorszenia się kondycji chińskiego przemysłu producentów polikrzemu”. Wprowadzone przez Pekin cła maja wstępnie obowiązywać przez 2 lata. 

Chińskie władze nałożyły cła na import europejskiego polikrzemu bardzo selektywnie. Zostaną nimi objęci tylko wybrani producenci z UE – m.in. MEMC, Electronic Materials, Siliken Spain czy Schmid. Wysokość ceł antydumpingowych w ich przypadku wyniesie średnio 42%. Wspomniane firmy zostaną objęte również cłami antysubsydyjnymi na poziomie 1,2%. 

REKLAMA

Dodatkowymi cłami nie zostanie natomiast objęty największy europejski eksporter polikrzemu do Chin – niemiecki Wacker Chemie, który w marcu br. zawarł z chińskimi władzami ugodę co do minimalnej wysokości cen sprzedawanego do Państwa Środka polikrzemu. 

REKLAMA

Największy producent polikrzemu w Europie w I kwartale br. zanotował ogromny wzrost zysku netto – do 64,2 mln EUR w porównaniu do 5,1 mln EUR w analogicznym okresie roku ubiegłego. W oświadczeniu na temat wyników za I kw. 2014 r. niemiecka firma podkreśliła, że lepsze wyniki to zasługa w dużej mierze większego popytu ze strony branży fotowoltaicznej oraz wzrostu cen na polikrzem wykorzystywany do produkcji paneli fotowoltaicznych. 

Region Azji to obecnie najważniejszy rynek zbytu Wackera. Jego udział w globalnej sprzedaży niemieckiej firmy wynosi ponad 40%. W ubiegłym kwartale sprzedaż polikrzemu na rynek azjatycki wzrosła do poziomu 490,2 mln EUR  i była wyższa o 13% niż w I kwartale 2013 r. Dla porównania, przychody Wackera w Europie wyniosły w I kw. br. 274,1 mln EUR. 

Po nałożeniu przez chińskie władze ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych na import polikrzemu Unia Europejska dołączy do Korei Południowej i USA, z których import polikrzemu do Chin już podlega tego rodzaju cłom. Nałożenie ceł na import polikrzemu z USA było postrzegane jako retorsja chińskich władz za nałożenie dodatkowych ceł na import do USA chińskich paneli fotowoltaicznych. 

W ubiegłym roku także Unia Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko chińskim producentom paneli fotowoltaicznych mogące doprowadzić do nałożenia na import ich produktów ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych. Ostatecznie sprawa zakończyła się ugodą z chińskim rządem, a wprowadzone przez Brukselę środki mają raczej symboliczny charakter.

gramwzielone.pl