Rynek mikroinwerterów w górę. Dobre wyniki czołowego producenta

Rynek mikroinwerterów w górę. Dobre wyniki czołowego producenta
Enphase Energy press

{więcej}Rozwój rynku mikroinwerterów fotowoltaicznych nabiera tempa. Potwierdzają to wyniki czołowego producenta mikroinwerterów – kalifornijskiej firmy Enphase Energy. 

W pierwszym kwartale 2014 r. przychody mającej siedzibę w Kalifornii firmy wyniosły 57,6 mln dol. i były o 26% wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Sprzedaż mikroinwerterów Enphase w pierwszych trzech miesiącach br. wzrosła o 37% w porównaniu z początkiem 2013 r. i wyniosła 93 MW. Amerykański producent zakłada, że w II kwartale br. jego przychody osiągną poziom 69-73 mln dol. 

Enphase skupia swoją działalność na rynku amerykańskim oraz azjatyckim, a ostatnio otworzył pierwsze biuro w Australii, w której szybko rozwija się rynek małych instalacji fotowoltaicznych, w których mikroinwertery znajdują lepsze zastosowanie niż w przypadku większych systemów PV. Kluczowym rynkiem dla Enphase pozostają Stany Zjednoczone, w których fotowoltaika notuje rozwój w dużej mierze dzięki sektorowi małych systemów PV. 

REKLAMA

W Europie najważniejszym rynkiem dla Enphase jest Wielka Brytania, co nie dziwi mając na uwadze ostatnie wyniki rozwoju sektora PV w tym kraju. Rozwój PV w Wielkiej Brytanii – podobnie jak w USA – bazuje w dużej mierze na małych, domowych instalacjach. Wzrost przychodów Enphase na rynku brytyjskim w pierwszym kwartale br. wyniósł 60%. 

Mimo wzrostu sprzedaży Enphase w dalszym ciągu notuje stratę. W ujęciu netto wyniosła ona w I kw. br. 6,2 mln dol. w porównaniu do 10,4 mln dol. w I kw. 2013 r. 

REKLAMA

W ubiegłym roku Enphase Energy znalazł się pod koniec pierwszej ’10’ producentów inwerterów fotowoltaicznych. Wynik ten dla producenta mikroinwerterów jest osiągalny póki co w klasyfikacji uwzględniającej wartość sprzedaży, ale jeszcze nie jej wolumenu. 

Obecnie udział mikroinwerterów w rynku inwerterów jest w dalszym ciągu stosunkowo niewielki. Według firmy konsultingowej IHS Research, udział ten wzrośnie do 2 GW w roku 2017.

W badaniu przeprowadzonym przez firmę konsultingową IHS na początku tego roku w branży instalatorów paneli fotowoltaicznych z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii 42% przebadanych firm instalacyjnych zadeklarowało, że stosuje mikroinwertery, w czym przoduje rynek amerykański. Wysoki wynik w tym zakresie odnotowano w badaniu firm z Wielkiej Brytanii – ponad 50% z nich zadeklarowało, że przy budowie domowych instalacji fotowoltaicznych zastosowałoby mikroinwertery – zamiast inwerterów stringowych. 

Jak wynika z badania IHS, w przypadku większych systemów PV instalatorzy coraz częściej odchodzą od inwerterów centralnych i wybierają w ich miejsce inwertery stringowe. 

gramwzielone.pl