Zacienienie paneli fotowoltaicznych nie będzie problemem? Nowe rozwiązanie od MIT

Zacienienie paneli fotowoltaicznych nie będzie problemem? Nowe rozwiązanie od MIT
Oregon DOT, flickr cc-by-2.0

{więcej}Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali rozwiązanie pozwalające zmniejszyć negatywny wpływ zacienienia na pracę paneli fotowoltaicznych. 

Grupa naukowców z MIT otrzymała przyznawaną co roku nagrodę MIT Clean Energy Prize (CEP). Opracowane przez nich rozwiązanie ma polepszyć efektywność pracy systemów fotowoltaicznych, których uzyski energii ulegają znaczącemu obniżeniu na skutek zacienienia paneli fotowoltaicznych. 

REKLAMA

Budowa paneli fotowoltaicznych sprawia, że nawet zacienienie niewielkiej cześci panelu znacząco pogarsza możliwości produkcji energii, a w przypadku paneli połączonych stringowo, do zmniejszonego uzysku energii zacienionego panelu dostosowują się także uzyski połączonych z nim, pozostałych paneli. Jednym z rozwiązań mających przeciwdziałać temu zjawisku jest podłączanie do każdego panelu pojedynczych mikroinwerterów – w miejsce inwerterów stringowych. Wówczas panele fotowoltaiczne pracują niezależnie. 

REKLAMA

Nowe rozwiązanie zmniejszające negatywny wpływ zacienienia na pracę systemów fotowoltaicznych przedstawili naukowcy z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology, którzy opracowali specjalny chip o nazwie United Solar, którego zastosowanie w panelu sprawi, że zacienienie nie odbije się aż tak negatywnie na uzysku energii. Naukowcy z MIT zapewniają, że uzysk energii z zacienionego modułu będzie dwa razy większy niż bez zastsowania chipa. Jego zastosowanie ma ponadto nie wpłynąć istotnie na wzrost kosztów instalacji. 

gramwzielone.pl