Tauron zakończył budowę swojej największej farmy PV

Tauron zakończył budowę swojej największej farmy PV
Tauron

Tauron zakończył budowę kolejnej elektrowni słonecznej w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim. Instalacja Choszczno II o mocy 8 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 3,5 tys. gospodarstw domowych. To trzecia i jednocześnie największa farma fotowoltaiczna w Grupie Tauron.

Elektrownia fotowoltaiczna Choszczno II zlokalizowana jest w województwie zachodniopomorskim. To druga tego typu instalacja w tym miejscu. W lutym zeszłego roku Tauron oddał do użytku elektrownię Choszczno I o łącznej mocy 6 MW.

Za realizacją farmy fotowoltaicznej Choszczno II stoi spółka Tauron Zielona Energia, która odpowiada w grupie Tauron za dewelopment, akwizycje oraz nadzór inwestycyjny projektów farm fotowoltaicznych oraz lądowych farm wiatrowych.

REKLAMA

Najnowsza inwestycja składa się z ponad 17 tys. modułów i ma powierzchnię 13 ha. W trakcie budowy farmy fotowoltaicznej ułożono ponad 100 km kabli, w tym około 80 km kabli prądu stałego, łączącego inwertery z panelami, około 4,5 km kabli prądu zmiennego, łączącego stacje transformatorowe z inwerterami, a także około 20 km kabli średniego napięcia, pozwalających wyprowadzić wyprodukowaną energię z instalacji do sieci. Dodatkowo do budowy konstrukcji stalowych pod moduły fotowoltaiczne zużyto około 250 ton materiału.

Łącznie na elektrownię Choszczno II składa się osiem mniejszych instalacji, każda o mocy 1 MW. Prace budowlane trwały od lutego do połowy grudnia 2021 roku, a budżet projektu wyniósł 20,8 mln zł.


REKLAMA

Pod koniec 2020 roku Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej w Jaworznie o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron – Tauron PV, zakładającego budowę instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 150 MW.

W lutym 2021 roku Tauron uruchomił farmę fotowoltaiczną Choszczno o mocy 6 MW, na którą składa się ponad 16 tysięcy modułów fotowoltaicznych.

Tauron realizuje cele strategii – tzw. Zielonego Zwrotu Taurona, który zakłada znaczące inwestycje w obszarze OZE. Do 2025 roku Grupa planuje budowę portfela liczącego 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

– Aktualnie dysponujemy trzema farmami fotowoltaicznymi o mocy 19 MW, a w najbliższym czasie rozpoczniemy budowę kolejnej farmy, tym razem na Śląsku – informuje Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu Tauron Polska Energia.

– Rozbudowa zielonych mocy wytwórczych stanowi priorytet rozwojowy Grupy Tauron. To właśnie elektrownie fotowoltaiczne, obok lądowej energetyki wiatrowej, a w przyszłości także offshore, wyznacza nasze kierunki strategiczne w obszarze transformacji miksu energetycznego – dodaje Artur Michałowski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.