Polski deweloper PV wygrywa aukcję we Włoszech

Polski deweloper PV wygrywa aukcję we Włoszech
R.Power

Największy polski deweloper elektrowni fotowoltaicznych R.Power poinformował o uzyskaniu gwarancji sprzedaży energii w ramach włoskiego systemu aukcyjnego. Polski deweloper znalazł się w gronie zwycięzców aukcji, w której konkurował z takimi potęgami europejskiego rynku energii odnawialnej jak EDPR, Enel, ERG czy Juwi.  

W aukcji przeprowadzonej przez włoskiego regulatora rynku energii Gestore Servizi Energetici (GSE) polska firma zabezpieczyła kontrakty na sprzedaż energii z 7 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 21,1 MWp.

Zgodnie z zasadami włoskiego systemu aukcyjnego elektrownie PV powinny zostać oddane do eksploatacji najpóźniej do 2024 roku. Dzięki wygranej aukcji sprzedaż energii zostanie objęta kontraktami mającymi obowiązywać przez 20 lat.  

REKLAMA

W wyniku aukcji przeprowadzonej przez GSE wsparciem zostało objętych w sumie 49 projektów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 10 MW oraz 11 projektów o mocy od 13,2 do 92,4 MW.

Najniższa zaoferowana przez inwestora cena wyniosła 62,6 EUR/MWh, a najwyższa sięgnęła 63,7 EUR/MWh.

Jak podał PV Magazine, gwarancje rozliczeń w systemie aukcyjnym uzyskały odnawialne źródła energii o mocy 974,9 MW, z czego 710,2 MW to projekty fotowoltaiczne.   

REKLAMA

Dla Grupy R.Power są to pierwsze zwycięskie projekty fotowoltaiczne w ramach włoskiego publicznego systemu wsparcia.

Jak informuje polska firma, inwestycje zostały rozwinięte od etapu greenfield do etapu „ready-to-build”. Po wybudowaniu elektrownie PV wejdą w skład portfela projektów własnych R.Power w ramach konceptu IPP (niezależny producent energii ). R.Power zapewnia, że systematycznie powiększa liczbę projektów rozwijanych we Włoszech.

Pod koniec ubiegłego roku polski deweloper ogłosił plan zbudowania portfela elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 GW do roku 2030.

W ciągu ostatnich dwóch lat grupa R.Power pozyskała rekordowe finansowanie projektowe w wysokości 772 mln zł. W czerwcu ubiegłego roku ustanowiła program emisji zielonych obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld zł. W ramach pierwszej serii wyemitowano obligacje o łącznej wartości nominalnej 150 mln zł.

Tylko w ubiegłym roku roku R.Power wybudował i podłączył do sieci w naszym kraju 179 naziemnych elektrowni słonecznych, a kolejne 549 MWp elektrowni słonecznych czeka na budowę w Polsce i Portugalii.

Spółka rozwija portfel liczący obecnie ponad 6 GWp projektów PV na terenie naszego kraju oraz innych państw Unii Europejskiej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.