Czesi uruchomili dotacje na fotowoltaikę i magazyny energii

Czesi uruchomili dotacje na fotowoltaikę i magazyny energii
E.ON

Czeskie ministerstwo przemysłu i handlu ogłosiło program dotacji na montaż domowych instalacji fotowoltaicznych. Budżet programu wynosi 4 mld koron, czyli około 760 mln zł. Takie pieniądze dla prosumentów obok planowanych aukcji dedykowanych większym inwestorom planującym budowę farm PV mogą w końcu po latach znowu rozkręcić rynek fotowoltaiczny za naszą południową granicą.

Pieniądze na dopłaty dla prosumentów w Czechach będą pochodzić ze środków unijnych, które Praga dostała w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Sporą część unijnych środków przewidzianych na odbudowę gospodarki po pandemii Czesi przeznaczą na rozwój energetyki prosumenckiej w firmach, które w ten sposób uzyskają możliwość zmniejszenia kosztów swojej działalności związanych z rachunkami za energię.

REKLAMA

– Wspieranie odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza systemów fotowoltaicznych, jest jednym z głównych działań, które musimy podjąć, aby ograniczać emisję, a jednocześnie minimalizować zależność energetyczną od Rosji – mówi minister przemysłu i handlu Jozef Sikala.

Program ogłoszony przez rząd w Pradze nie zostanie przeznaczony dla osób będących właścicielami domów – jak w polskim programie Mój Prąd. Będą mogły z niego skorzystać przedsiębiorstwa bez względu na ich wielkość – w tym firmy, które nie posiadają możliwości instalacji fotowoltaiki w obrębie własnej nieruchomości.

Budżet programu sięgający 4 mld koron zostanie podzielony na dwa rodzaje inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Kwota 3 mld koron zostanie zarezerwowana dla inwestycji realizowanych na należących do firm nieruchomościach lub nieruchomościach, które są w całości przez nie dzierżawione.

Natomiast kwota 1 mld koron zostanie przeznaczona na wsparcie montażu instalacji fotowoltaicznych w sytuacji, gdy biznesowi prosumenci będą dzierżawić tylko fragment nieruchomości – na przykład dach, na którym zainstalują fotowoltaikę.

REKLAMA

Maksymalna kwota dotacji może sięgnąć 35 proc. kosztów instalacji systemu fotowoltaicznego. Dotacje będzie można przeznaczyć ponadto na magazyny energii. W tym przypadku będzie można pokryć do 50 proc. kosztów takiej inwestycji, a w przypadku inwestycji realizowanych na terenie Pragi może to być maksymalnie 45 proc.

Maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej, na którą będzie można pozyskać dotację, wyniesie 1 MW. Natomiast maksymalna pojemność magazynu (kWh) objętego wsparciem będzie mogła odpowiadać maksymalnej mocy zainstalowanego systemu PV (kWp). W sytuacji, gdy inwestor zdecyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych o mocy 10 kWp, wówczas będzie mógł również pozyskać dofinansowanie na magazyn o maksymalnej pojemności 10 kWh.

Nabór wniosków o dotacje rozpoczął się przed tygodniem i potrwa do końca czerwca br.

W ostatnich latach Czesi wspierali dotacjami prosumenckie inwestycje w domach. Przeznaczone na ten cel budżety były jednak znacznie mniejsze, co przekładało się na stosunkowo niewielki wzrost zainstalowanej mocy.

W ubiegłym roku w Czechach według krajowego stowarzyszenia branży solarnej Solární asociace powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 62 MW, czyli o ponad 10 MW większej od mocy instalacji zrealizowanych rok wcześniej.

W 2021 roku przyłączono do sieci w sumie około 9,3 tys. systemów fotowoltaicznych, czyli trzy razy więcej niż w roku 2020.

Największy udział w zeszłorocznym wyniku miał segment domowej fotowoltaiki napędzanej rządowym systemem dotacji. W 2020 r. dotacje na domową fotowoltaikę pozyskało ponad 4,8 tys. Czechów, a w ubiegłym roku już 6,5 tys. Jednocześnie w latach 2020-21 niemal 80 proc. beneficjentów od razu wnioskowało o dofinansowanie również na domowy magazyn energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.