Przy farmie fotowoltaicznej powstała fabryka wodoru

Przy farmie fotowoltaicznej powstała fabryka wodoru
Alliander

W Holandii powstała jedna z pierwszych na świecie instalacji łączących działalność elektrowni fotowoltaicznej ze zlokalizowaną przy panelach PV instalacją elektrolizerów wytwarzających wodór przy pomocy energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki.

Holandia to jeden z najszybciej rozwijających się rynków fotowoltaicznych w Europie. Tamtejsi operatorzy sieci zaczynają jednak coraz głośniej mówić o tym, że rosnąca liczba elektrowni fotowoltaicznych sprawia, że w sieci brakuje już miejsca dla kolejnych tego typu inwestycji. Wprowadzane są nawet ograniczenia w zakresie wprowadzania do sieci energii, gdy elektrownie PV pracują na najwyższych obrotach.

Ta sytuacja generuje potrzebę lepszego zarządzania generacją z elektrowni fotowoltaicznych, aby wyrównywać profil energii oddawanej do sieci i dostosowywać go do aktualnego zapotrzebowania.

REKLAMA

Holenderski deweloper odnawialnych źródeł energii związany z grupą BayWa – GroenLeven – postanowił sprawdzić, na ile ten problem można rozwiązać, zagospodarowując część produkcji energii elektrycznej na miejscu przy produkcji wodoru. W ten sposób można ograniczyć wolumeny energii oddawanej do sieci, jednocześnie dywersyfikując źródła przychodów.

REKLAMA

Efektem projektu realizowanego przez GroenLeven we współpracy z operatorem sieci dystrybucyjnej Alliander jest uruchomiona właśnie instalacja elektrolizerów wytwarzających wodór z energii elektrycznej produkowanej na farmie fotowoltaicznej położonej na sąsiedniej działce. Instalacja powstała w Oosterwolde we Fryzji.

W komentarzu na temat tej inwestycji GroenLeven podkreśla, że aby Holandia wypełniła swoje cele klimatyczne, potrzebne jest wytwarzanie do 2030 roku przynajmniej 35 TWh odnawialnej energii elektrycznej. Problemem jednak są niewystarczające możliwości sieci, aby zaabsorbować ogromne ilości zielonej energii. Zdaniem GroenLeven, aby system dystrybucyjny i przesyłowy Holandii nadążył za spodziewanym rozwojem OZE, konieczne jest przynajmniej podwojenie potencjału sieci. Jednak pojawiają się również inne rozwiązania problemu zagospodarowania rosnących wolumenów zielonej energii, a jednym z nich jest produkcja wodoru.

W Oosterwolde nadwyżki energii produkowanej przez farmę fotowoltaiczną zasilą elektrolizery, które mają wytwarzać do 100 tys. kg wodoru rocznie. Zostanie on wykorzystany do tankowania taksówek firmy Kort, a także będzie sprzedawany przez lokalnego dystrybutora paliw OrangeGas.

Farma fotowoltaiczna w Oosterwolde posiada moc 50 MW, na co skłąda się 132 tys. paneli fotowoltaicznych. Jak wylicza GroenLeven, produkowana przez nie energia będzie odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez 17 tys. holenderskich gospodarstw domowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.