Niemcy: efekty dopłat do zakupu domowych magazynów energii

Niemcy: efekty dopłat do zakupu domowych magazynów energii
(c)

{więcej}Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW Solar podało informacje o efektach programu dopłat do zakupu domowych magazynów energii po pierwszym roku od jego uruchomienia. 

Jak podaje BSW Solar, do tej pory z udziałem dotacji zainstalowano około 4 tysięcy zestawów baterii współpracujących z domowymi instalacjami fotowoltaicznymi. Jak podaje realizujący program dofinansowania do zakupu magazynów energii federalny bank KfW, w ciągu roku na ten cel wydał w formie niskooprocentowanych pożyczek w sumie 66 mln euro, a w formie bezzwrotnych dotacji 10 mln euro. 

Realizacja programu w ostatnich miesiącach przyspieszyła. Po czterech miesiącach funkcjonowania programu, do września 2013 r., zainstalowano 1100 magazynów energii z udziałem dopłat, a ich wysokość wyniosła 3,3 mln euro. Dodatkowo pośredniczący w realizacji programu niemiecki bank KfW wydał do tego czasu 18,7 mln euro w formie pożyczek. 

REKLAMA

BSW Solar zapewnia, że w drugim roku funkcjonowania programu jego efekty powinny być dużo lepsze, ponieważ w Niemczech szybko rośnie zainteresowanie rozwiązaniami, które pozwolą na uniezależnienie się od wysokich cen energii z sieci. 

REKLAMA

Beneficjenci programu dotacji do domowych magazynów energii mogą liczyć na zwrot kosztów w wysokości do 30%. Maksymalna wartość dotacji na baterię w przeliczeniu na 1 kWh pojemności to 660 €. Budżet programu to 25 mln euro.  

Popularność domowych magazynów energii na niemieckim rynku fotowoltaicznym szybko rośnie. Według przeprowadzonego niedawno badania firmy konsultingowej EuPD Research, już 2/3 niemieckich firm instalujących systemy fotowoltaiczne oferuje również instalację domowych magazynów energii. 

EuPD podaje, że w 2013 r. w Niemczech sprzedano ok. 6 tys. systemów magazynowania energii z PV, podczas gdy w 2018 r. może to być ponad 100 tys.

gramwzielone.pl