Kraje UE: dachowa fotowoltaika powinna stać się obowiązkowa

Kraje UE: dachowa fotowoltaika powinna stać się obowiązkowa
EU2017EE Estonian Presidency, flickr cc

Pięć krajów Unii Europejskiej wezwało do zwiększenia inwestycji w europejskim sektorze fotowoltaicznym, aby na koniec obecnej dekady moc elektrowni PV w UE wzrosła do poziomu 1 TW. Na koniec ubiegłego roku moc fotowoltaiki w UE wynosiła 165 GW.

W liście skierowanym do Komisji Europejskiej pięć państw Unii Europejskiej wzywa do wyraźnego przyspieszenia inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne, aby zdynamizować transformację energetyczną i uniezależnić się od rosyjskich surowców energetycznych.

Pod listem wysłanym do Brukseli podpisali się przedstawiciele rządów Austrii, Belgii, Litwy, Luksemburga i Hiszpanii.

REKLAMA

– Każdy panel fotowoltaiczny szybko i bezpośrednio redukuje naszą energetyczną zależność od Rosji – napisali ministrowie unijnych państw, oceniając, że montaż dachowych systemów fotowoltaicznych powinien stać się standardem w nowych budynkach.

Autorzy listu oceniają ponadto, że powinien zostać wprowadzony obowiązek montażu dachowych elektrowni fotowoltaicznych na budynkach należących do sektora publicznego, na dachach supermarketów oraz obiektach przemysłowych.

Według danych stowarzyszenia SolarPower Europe sektor fotowoltaiczny w Unii Europejskiej w 2021 roku uruchomił elektrownie PV o mocy 25,9 GW. To najlepszy wynik w jego historii, a do jego osiągnięcia przyczyniła się w dużej mierze Polska.

REKLAMA

Na koniec 2021 roku moc elektrowni fotowoltaicznych w całej Unii Europejskiej miała wzrosnąć do 164,9 GW. Nadal za ponad połowę tej mocy odpowiadały dwa rynki: Niemcy z zainstalowanym potencjałem 59,9 GW oraz Włochy, w których moc elektrowni fotowoltaicznych wynosi 22 GW.

Według umiarkowanego scenariusza SolarPower Europe w okresie 2022–2025 moc zainstalowanych elektrowni PV na terenie Unii Europejskiej będzie rosła przeciętnie co roku o 18–20 proc. W efekcie moc fotowoltaiki w UE na koniec 2025 roku ma sięgnąć poziomu 327,6 GW. SolarPower Europe podkreśla, że takie tempo wzrostu mocy w europejskiej fotowoltaice nie wystarczy, aby Unia Europejska mogła myśleć o skutecznej realizacji celu neutralności klimatycznej do roku 2050.

Podwojenie mocy w energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej do roku 2030 – poprzez zainstalowanie w tej dekadzie odpowiednio 480 GW i 420 GW mocy – zakładał już unijny pakiet Fit for 55 (w tym około 80 GW mocy w OZE potrzebne byłoby wyłącznie do zasilenia elektrolizerów wytwarzających wodór).

Komisja Europejska ocenia, że zwiększenie produkcji energii tylko z dachowych elektrowni fotowoltaicznych w tym roku o 15 TWh (co odpowiada inwestycjom w ok. 15 GW nowych mocy) oznaczałoby zmniejszenie zużycia gazu o około 2,5 mld m3.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.