Deweloper farm fotowoltaicznych z GPW notuje rekordowe przychody

Deweloper farm fotowoltaicznych z GPW notuje rekordowe przychody
Photon Energy

Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie deweloper farm fotowoltaicznych Photon Energy zrealizuje swoją pierwszą inwestycję w Rumunii. Energia z tego projektu będzie sprzedawana na rynku hurtowym, a inwestor nie przewiduje zawierania długookresowej umowy na sprzedaż energii. Taki model biznesowy w połączeniu z wysokimi cenami energii sprawia, że Photon Energy notuje rekordowe przychody ze sprzedaży energii. To daje szansę na wypracowanie rentowności, której nie udawało się osiągnąć tej spółce w ostatnich kwartałach.

Photon Energy ogłosił rozpoczęcie budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy 5,7 MW, która powstanie w miejscowości Siria w okręgu Arad położonym w środkowej części Rumunii.

W inwestycji zostaną wykorzystane dwie technologie, które zwiększą uzyski energii w stosunku do instalacji realizowanych na tradycyjnych komponentach.

REKLAMA

Photon Energy wykorzysta moduły fotowoltaiczne produkujące energię z dwóch stron, które zostaną dodatkowo zamontowane na jednoosiowych systemach nadążnych – tzw. trackerach, które zapewnią wyższą produkcję energii dzięki dostosowaniu paneli do położenia słońca.

W inwestycji zostanie wykorzystanych w sumie około 10,6 tys. paneli fotowoltaicznych, które zostaną zainstalowane na obszarze 9,3 hektarów.

Sprzedaż na warunkach rynkowych 

Spodziewany uzysk energii z farmy fotowoltaicznej ma wynieść w skali roku około 8,7 GWh. Cała energia trafi do sieci dystrybucyjnej lokalnego operatora, który należy do włoskiej grupy energetycznej Enel.

Energia będzie sprzedawana przez Photon Energy na warunkach rynkowych. Przyjęty model biznesowy nie tylko zakłada niekorzystanie z publicznego systemu wsparcia, ale także nie przewiduje sprzedaży energii na podstawie długookresowej, komercyjnej umowy PPA.

Inwestycja ma być gotowa w ostatnim kwartale przyszłego roku i będzie to pierwsza elektrownia PV Photon Energy na rynku rumuńskim, gdzie deweloper planuje jeszcze uruchomienie w najbliższym czasie instalacji o mocy 32 MW.

Po zrealizowaniu tych inwestycji portfel elektrowni fotowoltaicznych należących do Photon Energy ma wzrosnąć do 120 MW.

Obecnie Photon Energy rozwija portfel projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 790 MW, które są zlokalizowane w Europie Środkowo-Wschodniej i Australii. W Polsce mają być prowadzone projekty na łączną moc około 230 MW, które są na razie na początkowym etapie rozwoju.

REKLAMA

W przypadku większości obecnie realizowanych inwestycji Photon Energy chce sprzedawać energię na warunkach rynkowych, nie korzystając z systemów wsparcia.

Rekordowy miesiąc 

Taki model biznesowy sprawia, że dzięki wysokim obecnie cenom energii Photon Energy generuje rekordowe przychody ze sprzedaży energii. W ostatnim miesiącu wyniosły one 3,647 mln euro i były wyższe w stosunku do przychodów wypracowanych w maju zeszłego roku o 70 proc.

W maju br. produkcja energii z instalacji należących do Photon Energy, których łączna moc sięga obecnie około 92 MW, wyniosła 13,8 GWh (wzrost o 34,7 proc. r/r), a w sumie w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wytworzono już 51,3 GWh energii, co daje wzrost w stosunku do produkcji z elektrowni słonecznych Photona z analogicznego okresu zeszłego roku o niemal 50 proc.

Jednak mimo rosnącego portfela elektrowni PV i coraz wyższych cen energii Photon Energy w ostatnich kwartałach zanotował stratę.

W pierwszym kwartale tego roku firma miała 9,1 mln euro przychodów w porównaniu do przychodów rzędu 11,7 mln euro wypracowanych w ostatnim kwartale 2021 roku.

W tym czasie spółka odnotowała 1,46 mln euro straty netto wobec straty rzędu 0,87 mln euro z wcześniejszego kwartału.

W całym 2021 roku Photon Energy miał 36,4 mln euro przychodów, co oznaczało wzrost o 8,1 mln euro r/r. W ubiegłym roku firma odnotowała 6,4 mln euro straty netto wobec straty rzędu 8,6 mln euro odnotowanej we wcześniejszym roku.

W całym 2022 roku Photon Energy chce wypracować 65 mln euro przychodów. Spółka nie podaje natomiast prognozy dotyczącej zysku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.