Bank UBS: 10% fotowoltaiki w globalnym miksie energetycznym w 2020 r.

Bank UBS: 10% fotowoltaiki w globalnym miksie energetycznym w 2020 r.
Suntech press

{więcej}Bank UBS w najnowszej prognozie dotyczącej globalnego miksu energetycznego wskazuje, że w 2020 r. z fotowoltaiki może pochodzić aż 10% energii konsumowanej na całym świecie. 

W swojej analizie UBS informuje, że pozytywnym trendem dla globalnego sektora fotowoltaicznego jest dywersyfikacja rozwoju PV na coraz więcej obszarów. Bank podkreśla, że jeszcze do niedawna rozwój fotowoltaiki był głównie domeną Europy – zwłaszcza Niemiec – i wynikał z funkcjonujących na Starym Kontynencie systemów dopłat do produkcji energii słonecznej. Tymczasem obecnie z dynamicznym rozwojem fotowoltaiki mamy do czynienia w wielu regionach świata. UBS zauważa, że obecnie najdynamiczniej produkcję energii słonecznej rozwijają USA, Chiny i Japonia. 

Bank UBS powołuje się w swoim raporcie dotyczącym PV także na dane amerykańskiej firmy SunEdison, która zakłada, że globalny rynek nowych instalacji PV będzie rósł w ciągu najbliższych 5 lat w tempie ok. 16% rocznie. Utrzymanie takiego tempa oznaczałoby, że w 2019 roku roczny wolumen nowych instalacji PV wyniósłby ok. 100 GW, czyli tyle, ile elektrowni fotowoltaicznych zainstalowano na całym świecie do końca 2012 r.

REKLAMA
REKLAMA

Prognoza wzrostu potencjału nowych instalacji PV według SunEdison z podziałem na poszczególne segmenty rynku – off-grid, przemysłowy, komercyjny do 10 MW, domowy (dane w GW):
 


Źródło: SunEdison

gramwzielone.pl