E.ON i Iberdrola zainwestują w producenta robota do trackerów fotowoltaicznych

E.ON i Iberdrola zainwestują w producenta robota do trackerów fotowoltaicznych
QBotix press

{więcej}Oba europejskie koncerny zainwestują w QBotix – mający siedzibę w Kalifornii start-up pracujący nad innowacyjnym systemem regulującym ustawienie trackerów do paneli fotowoltaicznych. 

Firma QBotix pracuje nad innowacyjną technologią mającą zastosowanie w systemach fotowoltaicznych podążających za słońcem. Opracowany przez QBotix robot przesuw się wzdłuż konstrukcji paneli fotowoltaicznych zamontowanych na trackerach, regulując ich ustawienie optymalnie względem słońca. CEO firmy Wasiq Bokhari twierdzi, że wykorzystanie jego technologii zapewni do 45% większy uzysk energii niż w przypadku systemów statycznych, a w przypadku systemów z jedną osią obrotu wyprodukuje o 15% energii więcej. 

QBotix zapewnia też, że wykorzystanie robota regulującego ustawienie trackerów zmniejszy koszt produkcji energii słonecznej w ujęciu Levelized Cost of Electricity (LCOE) o 20% w porównaniu do tradycyjnych, statycznych systemów fotowoltaicznych.

REKLAMA

E.ON informując o inwestycji w QBotix podkreślił, że analizował ją przez ponad rok. Oprócz niego w drugiej rundzie finansowania QBotix wzięła udział m.in. hiszpańska Iberdrola – największy inwestor w globalnej branży zielonej energii, który do tej pory zbudował już potencjał OZE na poziomie 14,3 GW – a także fundusze inwestycyjne New Enterprise Associates, Firelake Capital Management i Draper Nexus.

REKLAMA

W sumie w drugiej rundzie finansowania kalifornijski start-up zebrał 12 mln dolarów. W pierwszej rundzie przeprowadzonej pod koniec 2012 r. QBotix uzbierał natomiast 6,5 mln dolarów. Wśród inwestorów znalazły się wówczas fundusze Firelake Capital, Siemens Venture Capital, DFJ JAIC i Draper Fisher Jurvetson.

Film prezentujący pracę robota QBotix regulującego ustawienie trackerów fotowoltaicznych:


 

gramwzielone.pl