Producent paneli fotowoltaicznych ofiarą chińskich cyber-szpiegów?

Producent paneli fotowoltaicznych ofiarą chińskich cyber-szpiegów?
SolarWorld USA, flickr cc-by

{więcej}Amerykańskie władze oskarżyły Chińczyków o wykradanie danych z komputerów działających w USA firm – w tym z amerykańskiego oddziału niemieckiego producenta paneli fotowoltaicznych SolarWorld. 

Administracja USA wszczęła postępowanie wobec pracujących dla chińskiej armii cyber-szpiegów, którzy mieli wykradać informacje z komputerów amerykańskich firm, w tym producenta paneli fotowoltaicznych SolarWorld USA. 

Jak podał amerykański Departament Sprawiedliwości, grupa Chińczyków wykradła z komputerów działających w USA firm tysiące plików dotyczących przepływów pieniężnych, kosztów, informacji o klientach, planów firm czy ich wyników finansowych. 

REKLAMA

To pierwszy przypadek, w którym amerykańskie władze oskarżają inny kraj o stosowanie cyper-szpiegostwa. 

REKLAMA

Grupa producentów paneli fotowoltaicznych z USA, której inicjatorem był SolarWorld USA, zgłosiła w 2011 r. do amerykańskich władz wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec importerów chińskich paneli fotowoltaicznych. SolarWorld zapewniał, że Chińczycy dotują swoich producentów paneli PV w sposób niezgodny z zasadami wolnego handlu, dzięki czemu ci mogą sprzedawać swoje panele poniżej rzeczywistych kosztów produkcji. 

Opinię tą potwierdziło dochodzenie amerykańskiej administracji i sprawa zakończyła się nałożeniem na import chińskich paneli fotowoltaicznych wysokich ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych. 

Kradzież danych z komputerów SolarWorld Americas – według amerykańskich władz – miała nastąpić właśnie po uznaniu przez administrację USA stosowania przez Chińczyków dumpingu cenowego. 

– Chiński rząd zbyt długo wykorzystywał cyber-szpiegostwo do osiągania korzyści ekonomicznych dla kontrolowanego przez siebie przemysłu – tak informacje o chińskim szpiegostwie skomentował James B. Comey z zajmującego się sprawą FBI. 

gramwzielone.pl