R.Power pozyskał 120 mln zł kapitału. Inwestorem jest PFR

R.Power pozyskał 120 mln zł kapitału. Inwestorem jest PFR
Tomasz Sęk, Bartłomiej Pawlak. Fot. R.Power

PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN objął zielone obligacje firmy R.Power o wartości 120 mln zł. Celem emisji jest intensywny rozwój portfela projektów fotowoltaicznych, do którego spółka chce dodać około 390 MW mocy w PV.

Obecna emisja obligacji to drugie takie przedsięwzięcie R.Power w tym miesiącu – łącznie firma pozyskała 200 mln zł kapitału na rozwój polskiej części portfela projektów fotowoltaicznych. Jak podaje R.Power, w ten sposób spółka stała się jednym z liderów rynku energetyki odnawialnej w Polsce.

Podpisaliśmy umowę z firmą R.Power na kwotę 120 mln zł – potwierdzał Paweł Borys, prezes PFR, podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. – To finansowanie ma umożliwić firmie, która staje się powoli liderem tego rynku w Polsce, rozwój mocy produkcji energii elektrycznej o około 390 MW.  

REKLAMA

Chcemy utrzymać pozycję czołowego niezależnego producenta energii i dewelopera farm PV w Europie, dynamicznie rozwijając portfolio własnych projektów. Środki pozyskane od Polskiego Funduszu Rozwoju istotnie przyspieszą ten rozwój – mówi Przemek Pięta, CEO i współzałożyciel R.Power.


REKLAMA

Największy obligatariusz

Emisja obligacji R.Power odbyła się w ramach programu emisji zielonych obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld zł. Sumaryczna wartość wszystkich obligacji R.Power wyemitowanych dotychczas w ramach programu wynosi 450 mln zł. PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN, zarządzany przez PFR, stał się największym obligatariuszem spółki.

Inwestycja w zielone obligacje R.Power pozwoli na utrzymanie tempa wzrostu jednego z najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich przedsiębiorstw w obszarze odnawialnych źródeł energii. Inwestycja ta wpisuje się w przedstawioną w 2019 roku strategię wspierania projektów w odnawialne źródła energii PFR GreenHub – komentuje transakcję Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.

Naszym celem jest, aby transformacja energetyczna w światowej gospodarce stała się katalizatorem do zbudowania nie tylko nowych źródeł energii, ale także polskiego sektora OZE i naszego krajowego łańcucha wartości. Dlatego inwestycja w R.Power to nasz świadomy wybór i sedno naszej strategii – dodaje Pawlak.

Spółka R.Power to niezależny producent energii słonecznej w Polsce, który realizuje projekty fotowoltaiczne także na rynkach europejskich, m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Niemczech i Rumunii. Obecnie spółka rozwija globalnie portfel ponad 7 GWp aktywów fotowoltaicznych i dysponuje projektami o ograniczonym ryzyku (wybudowane, w budowie, gotowe do budowy) o mocy około 0,8 GWp.

 Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.