Chińczycy mają nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego

Chińczycy mają nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego
Longi Solar

Chiński producent ogniw i paneli fotowoltaicznych Longi Solar ustanowił nowy rekord sprawności ogniwa wielozłączowego typu p. Mimo że chiński producent bije kolejny rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego, to jego produkty na razie nie należą do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o sprawności osiągane na poziomie modułów fotowoltaicznych dostępnych w sprzedaży na globalnym rynku PV.

Longi Solar poinformował, że na opracowanym przez firmę ogniwie fotowoltaicznym typu p, wykonanym z wykorzystaniem technologii wielozłączowej (Heterojunction, HJT), niemiecki instytut ISFH zmierzył sprawność na poziomie 26,12 proc., co oznacza, że ustanowiono nowy rekord sprawności tego typu ogniwa.

Co istotne, ten wynik został zmierzony na pełnowymiarowym ogniwie M6, którego powierzchnia wynosi 274,3 cm2.

REKLAMA

Najnowszy wynik jest o 0,65 pkt proc. lepszy od poprzedniego rekordu sprawności ogniwa p-HJT ogłoszonego przez Longi Solar na początku tego roku. To pokazuje skalę postępu w zwiększaniu sprawności tego typu ogniwa.

Ogniwa nowej generacji

Chiński producent zastępuje stosowane dotychczas ogniwa PERC wydajniejszymi ogniwami nowej generacji. W tym zakresie Longi nie stawia jednak na jedną technologię, rozwijając równolegle ogniwa typu n i p w technologiach TOPCon, HJT, a także pracując nad ogniwami HPBC (Hybrid Passivated Back Contact).

Efektem prac działu badawczo-rozwojowego Longi jest także ogłoszony kilka miesięcy temu światowy rekord sprawności ogniwa HJT typu n, który wyniósł 26,5 proc. i został potwierdzony w badaniach przeprowadzonych przez niemiecki instytut ISFH z Hamelin na próbce ogniwa wielkości 274,4 cm2.

REKLAMA

 

Na poziomie modułów, które są w ofercie chińskiego producenta, Longi Solar osiąga na razie sprawności nieprzekraczające 22 proc. Flagowy moduł Longi Solar – model Hi-Mo5 – ma sprawność 21,7 proc. Bazuje na ogniwach typu PERC typu P. Przy rozmiarach na poziomie 2278×1134×35 mm pozwala to na osiągnięcie nominalnej mocy pojedynczego moduły w warunkach STC sięgającej 555 Wp.

Tymczasem na rynku fotowoltaicznym jest już dostępnych przynajmniej kilka krystalicznych modułów fotowoltaicznych, których sprawność przekracza 22 proc. Bazują one na ogniwach wykonanych m.in. z wykorzystaniem technologii HJT.

Więcej na temat najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych w artykule: SunPower Maxeon 6 to prawdopodobnie najwydajniejszy moduł na świecie.

Wicelider rynku

W pierwszej połowie 2022 roku Longi Solar wypracował 50,4 mld RMB przychodów (34,5 mld zł), co oznacza wzrost o 43,6 proc. względem przychodów z analogicznego okresu zeszłego roku. Mimo ogólnego wzrostu kosztów, z którym musi liczyć się przemysł fotowoltaiczny, chiński producent odnotował w pierwszej połowie br. wzrost zysku w ujęciu netto o 29,79 proc. – do 6,48 mld RMB.

W pierwszej połowie zeszłego roku Longi sprzedał monokrystaliczne moduły o mocy 17,01 GW, a w pierwszej połowie br. było to 18,02 GW (w tym 320 MW wykorzystały firmy związane z Longi).

Był to drugi najlepszy wynik wśród producentów paneli fotowoltaicznych. Więcej modułów PV sprzedał inny producent z Chin – Jinko Solar. Więcej na ten temat w artykule: Ten producent sprzedał najwięcej paneli PV w pierwszej połowie 2022.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.