Koło Olsztynka powstanie farma fotowoltaiczna

Koło Olsztynka powstanie farma fotowoltaiczna
Foto: PGE Energy

{więcej}Na realizację inwestycji, która powstanie na terenie byłego składowiska odpadów położonego koło Olsztynka, przyznano unijną dotację w wysokości 3 mln zł, co znacząco skróci szacowany okres zwrotu zainwestowanych środków. 

Moc farmy fotowoltaicznej, która powstanie koło Olsztynka, wyniesie 1 MW. Uruchomienie produkcji energii przewiduje się jesienią tego roku. 

Inwestycja jest realizowana przez bydgoską firmę „AWZ-AWZ-ET”, która posiada już doświadczenia w realizacji projektów OZE. Brała m.in. udział w realizacji farmy wiatrowej w Darżynie koło Słupska, a także w Glińsku koło Świebodzina. 

REKLAMA
REKLAMA

– Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie rekultywowanego składowiska to prawdopodobnie pierwsza taka inwestycja w naszym kraju. Z tego co wiemy podobne zadanie zrealizowano tylko w Niemczech – informuje na łamach portalu olsztynek.wm.pl Zbigniew Wydrzyński, współwłaściciel Spółki „AWZ-AWZ-ET”.

Inwestor na budowę farmy fotowoltaicznej koło Olsztynka otrzymał unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. warmińsko-mazurskiego. Wartość dotacji to 3 mln zł, a całkowity koszt inwestycji oszacowano na 7,33 mln zł. 

Firma „AWZ-AWZ-ET” liczy, że inwestycja zwróci się w ciągu 8-10 lat i zapowiada możliwość budowy kolejnych farm fotowoltaicznych. 

gramwzielone.pl