Amerykańskie panele w ofercie Unimotu. Co to za technologia?

Amerykańskie panele w ofercie Unimotu. Co to za technologia?
First Solar

Grupa Unimot rozpoczyna sprzedaż paneli fotowoltaicznych wykonanych w niszowej technologii CdTe. Dostarczy je największy na świecie producent cienkowarstwowych modułów PV – amerykański First Solar. W tym kwartale do oferty Unimotu mają trafić także moduły wytwarzane w fabryce w Sędziszowie Małopolskim.

Wdrożenie do oferty Unimotu paneli fotowoltaicznych First Solar to konsekwencja porozumienia zawartego z Amerykanami przed rokiem. Grupa Unimot poinformowała wówczas, że za pośrednictwem firmy Getka amerykański producent cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych dostarczy do Polski moduły o mocy 30 MW.

Cienkowarstwowe moduły First Solar są wykonane na bazie tellurku kadmu (CdTe). Obecnie amerykański producent wprowadza na rynek moduły fotowoltaiczne 7. serii. Mają się one charakteryzować mocą do 540 W (przy rozmiarach 1215 x 2300 mm) i sprawnością 19,3 proc. Moduły 6. serii mają moc do 485 W przy sprawności dochodzącej do 19,2 proc.

REKLAMA

Najnowszą edycję modułów wyróżnia brak ramy, a także nowy sposób montażu mający zapewnić o 20 proc. szybszą instalację niż w przypadku modułów serii 6.

Tylna strona modułu First Solar serii 7. Źródło: First Solar

Sprawność modułów First Solar jest wyraźnie niższa od sprawności najnowszych modułów wykonanych w najpopularniejszej technologii krystalicznej – obecnie na rynek trafiają już tego typu produkty o sprawności przekraczającą 22 proc.

Technologia cienkowarstwowa CdTe, na którą postawili Amerykanie, ma jednak inne zalety, które mogą zrekompensować niższą nominalną sprawność.

First Solar zapewnia na swoje panele fotowoltaiczne 30-letnią gwarancję określonego uzysku energii, a gwarantowana roczna degradacja wydajności ma nie spadać poniżej 0,3 proc.

REKLAMA


Autorska technologia

Amerykański producent gwarantuje, że jego moduły nawet po 30 latach eksploatacji wykazywać będą przynajmniej 92 proc. początkowej efektywności. Świetne parametry, jeśli chodzi o degradację, mają być efektem zastosowania w modułach First Solar autorskiej technologii określanej jako Copper Replacement (CuRe), która pozwala zastąpić stosowaną w modułach miedź pierwiastkami z grupy V (VA, VB).

Moduły cienkowarstwowe produkowane przez First Solar mają charakteryzować się ponadto lepszymi właściwościami – w porównaniu do modułów krystalicznych – jeśli chodzi o pracę przy podwyższonych temperaturach i częściowym zacienieniu, co przekłada się na wyższe uzyski energii. Deklarowany przez First Solar współczynnik temperatury wynosi tylko -/+0,28 proc. na 1 st. C.

Te parametry mają zapewnić lepsze uzyski energii od modułów krystalicznych. Unimot przekonuje, że w polskich warunkach atmosferycznych moduły First Solar mogą wyprodukować około 4 proc. więcej energii niż moduły wykonane z tradycyjnych ogniw krzemowych.

Wkrótce panele z Sędziszowa

Niedługo Unimot zacznie sprzedaż także własnych paneli fotowoltaicznych, które produkuje w fabryce w Sędziszowie Małopolskim.

W ostatnim kwartalnym raporcie finansowym grupa poinformowała, że panele wytwarzane w zakładzie PZL Sędziszów trafią do oferty sprzedażowej należącej do Unimotu spółki Avia Solar już w tym kwartale.

Według wcześniejszego raportu finansowego Unimotu linia w Sędziszowie miała początkowo osiągnąć zdolności produkcyjne na poziomie 15 MW rocznie, jednak w tym roku Unimot miał powiększyć park maszynowy, kupując urządzenia, które mogą zapewnić wykorzystanie nowych technologii ogniw PV (Unimot nie podał, o jakie technologie chodzi).

W efekcie nowych inwestycji zdolność produkcyjna fabryki w Sędziszowie Małopolskim miałyby wzrosnąć do 45–50 MW/rok.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.