Inwestycje prosumentów w net-billingu spadły dwukrotnie

Inwestycje prosumentów w net-billingu spadły dwukrotnie
Pixabay

Spada tempo inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne. Potwierdzają to najnowsze dane zrzeszającego operatorów sieci Polskiego Towarzystwa Rozdziału i Przesyłu Energii Elektrycznej. Nowych prosumentów w ostatnich miesiącach przybywa znacznie mniej niż w ostatnich miesiącach obowiązywania systemu opustów.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Polskie Towarzystwo Rozdziału i Przesyłu Energii Elektrycznej (PTPiREE), do końca sierpnia w naszym kraju zostało przyłączonych do sieci dystrybucyjnych już 1 162 270 prosumenckich mikroinstalacji o łącznej mocy 8707,5 MW.

Te wartości robią wrażenie, jednak, gdy spojrzymy na dane o przyłączeniach z ostatnich miesięcy, widać spowolnienie inwestycyjne. Nowy system rozliczeń prosumentów, czyli net-billing – mimo obecnie bardzo atrakcyjnej ceny, po której można sprzedawać nadwyżki energii – na razie nie zachęca do inwestycji we własne źródło energii tak bardzo jak zachęcał system opustów zamknięty dla nowych inwestycji z końcem marca br. 

REKLAMA

Z najnowszych danych PTPiREE wynika, że w sierpniu w krajowym systemie elektroenergetycznym przybyło 15 892 prosumentów, którzy uruchomili mikroinstalacje o łącznej mocy 139,9 MW, co dało przeciętną moc instalacji na poziomie 8,8 kW.

Miesiąc wcześniej, w lipcu, liczba prosumentów wzrosła o 25 003, a moc mikroinstalacji zwiększyła się o 217,5 MW. Oznaczało to, że średnia moc instalacji była niewiele mniejsza (8,7 kW).

W czerwcu do sieci dystrybucyjnych zostało przyłączonych 16 778 prosumenckich mikroinstalacji o łącznej mocy 173,2 MW (średnio 10,3 kW na instalację).


 

Koniec opustów spowolnił inwestycje

REKLAMA

Lepiej niż w ostatnich miesiącach wyglądała sytuacja w maju, kiedy operatorzy sieci zgłosili przyłączenie 38 195 mikroinstalacji o łącznej mocy 320,2 MW, co dało średnią moc instalacji a poziomie 8,3 kW. 

Wyniki przyłączeń mikroinstalacji z ostatnich miesięcy są wyraźnie niższe od notowanych na krajowym rynku prosumenckim w ostatnich miesiącach umożliwiających nowym prosumentom wejście do rozliczeń w systemie opustów – uprawniało do tego zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji w terminie do 31 marca 2022 r. (część zgłoszonych wówczas mikroinstalacji została przyłączona w pierwszych tygodniach drugiego kwartału br.).

Dwa razy mniej prosumentów niż pod koniec opustów

W kwietniu br., kiedy przyłączane jeszcze były mikroinstalacje zgłoszone do końca marca, których właściciele zdążyli wejść do systemu opustów, liczba nowych prosumentów wzrosła o 59 627 i uruchomili oni instalacje o łącznej mocy 520,7 MW (przeciętnie 8,7 kW na instalację).

Natomiast w marcu przyłączonych zostało 74 859 mikroinstalacji o łącznej mocy 621,6 MW (średnio 8,3 kW na prosumenta). W lutym przyłączono 44 578 prosumentów, którzy uruchomili 363,6 MW nowych mocy (przeciętnie 8,1 kW na instalację), a liczba nowych prosumentów w pierwszym miesiącu tego roku wyniosła 33 380. W styczniu moc mikroinstalacji wzrosła o 280,2 MW, co dało średnio 8,4 kW na prosumenta.

W sumie w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 roku do sieci przyłączonych zostało aż 308 312 prosumentów, z czego 69 proc. przybyło tylko w okresie od początku stycznia do końca kwietnia.

W pierwszych czterech miesiącach tego roku, kiedy wyraźnie zauważalne były wzmożone inwestycje związane w dużej mierze z wygaszaniem systemu opustów, przybyło aż 212 444 prosumentów. W kolejnych czterech miesiącach – od maja do końca sierpnia – liczba prosumentów wzrosła już tylko o 95 568.

Więcej na temat aktualnych stawek za energię, które mogą otrzymywać prosumenci rozliczający się w net-billingu, w artykule: Prosumenci sprzedadzą energię za ponad 1000 zł/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.