Największy europejski producent paneli przyspiesza rozbudowę fabryk

Największy europejski producent paneli przyspiesza rozbudowę fabryk
Meyer Burger

Meyer Burger chce pozyskać 250 mln euro, aby przyspieszyć budowę nowych linii produkcyjnych i wywiązać się z ogromnego kontraktu na dostawę paneli fotowoltaicznych. Obecnie w swojej ofercie Szwajcarzy mają moduły o sprawności poniżej 22 proc., jednak niedawno CEO Meyer Burger informował o zmierzeniu sprawności ogniw przekraczającej 25 proc. Ich wdrożenie do produkcji powinno istotnie poprawić sprawność osiąganą na poziomie modułów.

Największy europejski producent ogniw i paneli fotowoltaicznych – Meyer Burger – chce pozyskać od inwestorów około 250 mln euro poprzez podwyższenie kapitału, aby w ten sposób przyspieszyć rozbudowę zdolności produkcyjnych w fabrykach w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

W szczególności Meyer Burger zamierza przeznaczyć dodatkowe środki na rozbudowę o 40 tys. m2 fabryki ogniw fotowoltaicznych w Thalheim w Niemczech. W tym celu producent chce zająć hale wykorzystywane wcześniej do produkcji ogniw przez firmę Solibro.  

REKLAMA

Szwajcarska firma planuje także rozbudowę fabryki modułów, która powstaje w Goodyear w Arizonie. Pierwsze moduły z tego zakładu mają trafić do klientów w połowie 2024 roku.

Do końca roku 3 GW

W sumie Meyer Burger chce rozbudować swoje linie produkujące ogniwa i moduły o 3 GW do końca 2024 roku. O 1,4 GW mają zostać powiększone roczne zdolności produkcyjne w fabryce modułów w niemieckim Freibergu, a o 1 GW – w fabryce w Goodyear.

 

REKLAMA

Obecnie we Freibergu Meyer Burger dysponuje działającymi liniami umożliwiającymi produkcję w skali roku modułów o mocy 400 MW, w trakcie budowy są linie mające zwiększyć ten potencjał do 1 GW. Po zapowiedzianej rozbudowie roczne zdolności produkcyjne tej fabryki będą mogły wzrosnąć do około 2,4 GW.

Większe moce produkcyjne w USA

O ile moduły z niemieckiej fabryki mają zasilać głównie europejski segment dachowej fotowoltaiki, o tyle fabryka w USA ma produkować głównie na potrzeby sektora naziemnych elektrowni PV.

Konieczność zwiększenia zdolności produkcyjnych w USA wynika z rekordowego kontraktu na panele fotowoltaiczne, który wcześniej w tym roku zdobył Meyer Burger.

Umowa z amerykańskim deweloperem farm fotowoltaicznych DESRI zakłada dostarczenie w latach 2024–2029 modułów o łącznej mocy 3,75 GW z możliwością zwiększenia dostaw do 5 GW.

Obecnie w swojej ofercie Szwajcarzy mają moduły w trzech wariantach: all black, typu szyba-szyba oraz tradycyjne, które jednocześnie charakteryzuje najwyższa moc (do 400 Wp) i sprawność do 21,7 proc. (najwyższą sprawność, rzędu 21,8 proc., mają dwustronne moduły typu szyba-szyba).

Wszystkie modele modułów Meyer Burger bazują na 120 połówkowych, monokrystalicznych ogniwach typu Heterojunction (n-HJT).

Niedawno CEO Meyer Burger Gunter Erfurt poinformował o osiągnięciu sprawności ogniw z seryjnej produkcji z fabryki w Thalheim powyżej 25 proc. Ich zastosowanie powinno istotnie poprawić sprawność osiąganą na poziomie modułów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.