Sunny Horizon: 100 kWh w jeden dzień

Sunny Horizon: 100 kWh w jeden dzień
Domowa instalacja fotowoltaiczna na trackerach. Materiał własny inwestora

{więcej}Jeśli ktoś powątpiewa w opłacalność instalacji PV na trakerach, szczególnie dwu osiowych, przykład instalacji Marcina Mizgalskiego z Chotomowa pod Warszawą, który powoli staje się modelowym przykładem prosumenta w Polsce, jest z cyklu „nic dodać nic ująć”.

Wczoraj jego instalacja fotowoltaiczna na trackerach o mocy 12 kW wyprodukowała ponad 100 kWh eergii elektrycznej. W zimie 100% energii produkowanej w systemie PV jest przeznaczane na użytek własny. Natomiast w lecie energia produkowana w instalacji fotowoltaicznej zaspokaja całkowicie zaoptrzebowanie na energię gospodarstwa domowego, przy czym potrzeba do tego tylko 20-30% uzysku – reszta jest odsprzedawana do sieci. 

Marcin co tydzień gości u siebie po kilkadziesiąt osób oglądających i zachwycających się jego instalacją, oczywiście w przerwach walki z PGE. Obecnie pracuję nad jeszcze większym umedialnieniem Marcina, zaraz po wyborach wywiady, konferencje prasowe w cieniu trakerów. Proszę wysyłać maile ze swymi realizacjami, nawet tymi małymi. Pokazujmy, przekonujmy, działajmy.

REKLAMA
REKLAMA

Wykres przedstawiający dzienne uzyski energii z instlacji fotowoltaicznej na trackerach o mocy 12 kW zlokalizowanej w Chotomowie pod Warszawą.


Sunny Horizon, prosument.polska@o2.pl

Czytaj więcej o instalacji P. Marcina na Gramwzielone.pl w artykule: Domowa instalacja fotowoltaiczna na trackerach. Doświadczenia jednego z pierwszych użytkowników w Polsce.