Bundesrat przeciwko opodatkowaniu domowych producentów energii

Bundesrat przeciwko opodatkowaniu domowych producentów energii
APM Alex, flickr cc-by

{więcej}Izba wyższa niemieckiego parlamentu sprzeciwiła się planom niemieckiego rządu, który chce opodatkowania produkcji energii na własny użytek. 

Nowa niemiecka koalicja rządząca zabiera się za reformę niemieckiego systemu wsparcia dla OZE. Wśród zmian w niemieckiej ustawy o OZE mają się znaleźć m.in. regulacje, które doprowadzą do opodatkowania produkcji energii na własny użytek. Wprowadzenie takiego podatku, które zaplanowano na sierpień tego roku, będzie pierwszym takim przypadkiem na świecie. 

Niemiecki rząd chce, aby wysokość podatku, który mają płacić producenci energii na własny użytek, wyniosła 50% tzw. opłaty EEG, czyli kosztu dopłat do produkcji zielonej energii uwzględnianego w cenach za energię dla odbiorców końcowych. 

REKLAMA
REKLAMA

Z planami niemieckiego rządu nie zgodzili się posłowie izby wyższej niemieckiego parlamentu. Bundesrat zagłosował za obniżeniem podatku od produkcji energii na własny użytek do poziomu 15% wysokości opłaty EEG, czyli do ok. 0,01 €/kWh. 

Przeciwko wprowadzeniu podatku od produkcji energii na własny użytek głośno występuje niemiecka branża fotowoltaiczna. Jej przedstawiciele argumentują, że przyjęcie podatku może zagrozić niemieckiej transformacji energetycznej (Energiewende), a pracę w sektorze fotowoltaicznym straci tysiące osób. 

Sprzeciw Bundesratu może opóźnić przyjęcie podatku przez izbę niższą parlamentu – Bundestagu, jednak nie może zablokować jego decyzji. 

gramwzielone.pl