Indie wprowadzają antydumingowe cła na import paneli fotowoltaicznych

Indie wprowadzają antydumingowe cła na import paneli fotowoltaicznych
BlackRockSolar, flickr cc-by

{więcej}Władze Indii zdecydowały o wprowadzeniu antydumpingowych ceł na import paneli fotowoltaicznych z Chin, Malezji, Tajwanu i USA. Cłami nie zostaną objęte natomiast panele wyprodukowane w Europie. 

Dla każdego z krajów pochodzenia paneli fotowoltaicznych, które będą przywożone do Indii, rząd w Delhi przyjął różne stawki ceł. Najwyższe stawki wprowadzono dla importerów paneli PV z Chin, dla których wysokość ceł wyniesie nawet 0,81 dol./W. 

Władze Indii zdywersyfikowały stawki ceł także w zależności od technologii wykorzystanej do produkcji paneli. Wysokość ceł w przypadku paneli cienkowarstwowych amerykańskiego producenta First Solar wyniesie 0,11 dol./W, natomiast panele krystaliczne z USA zostaną obłożone cłami w wysokości 0,48 dol./W. 

REKLAMA

Importerzy paneli fotowoltaicznych z Malezji zapłacą cła antydumpingowe w wysokości 0,62 dol./W, a importerzy paneli PV z Tajwanu – 0,59 dol./W. 

REKLAMA

Indie od kilku lat zapowiadają realizację ambitnych planów rozwoju potencjału energetyki słonecznej. Wprowadzeniem ceł chcą zwiększyć udział w budowie potencjału PV rodzimej branży PV lub skłonić część zagranicznych producentów do przeniesienia do Indii swoich zakładów produkcyjnych. Wprowadzenie ceł może jednak – przynajmniej w krótkim okresie – podnieść koszt inwestycji w PV. 

Jak informuje Pv-tech, w odpowiedzi na plany rządu Indii, chińscy producenci – wśród nich Trina Solar, Renesola, Jinko Solar, Perlight Solar i Hengdian Group – zaoferowali wprowadzenie podobnych rozwiązań jak w przypadku ugody zawartej pomiędzy rządem Chin i Komisją Europejską, na podstawie której Bruksela powstrzymała się od nałożenia wysokich ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych przy założeniu minimalnej ceny na import chińskich paneli PV do UE na poziomie 0,56 €/W i przy maksymalnym rocznym wolumenie importu wyznaczonym na 7 GW. 

Cła nałożone przez rząd Indii nie obejmą importerów paneli fotowoltaicznych z Europy. Jak wskazały władze Indii, ich udział w imporcie do tego kraju wynosi zaledwie 5,46%, a oferowane ceny są wyższe niż w przypadku producentów chińskich czy amerykańskich.

gramwzielone.pl