Na terenach po kopalni węgla powstała wielka elektrownia PV

Na terenach po kopalni węgla powstała wielka elektrownia PV
fot. GP Joule

Niemiecka farma fotowoltaiczna o nazwie Klettwitz Süd powstała na terenach po kopalni odkrywkowej Klettwitz w gminie Schipkau. To kolejny etap budowy Łużyckiego Parku Energii (Energiepark Lausitz).

Park solarny Klettwitz Süd został podłączony do sieci i w pełni oddany do użytku. Jego moc zainstalowana wynosi 80 MW, farma PV składa się z około 163 tys. modułów solarnych.

Projekt Łużyckiego Parku Energii został zainicjowany i jest prowadzony przez firmy GP Joule (generalny wykonawca farmy PV), Terravent Investments oraz Steinbock EE. Powstaje na należących do Terravent terenach po byłej kopalni odkrywkowej Klettwitz w gminie Schipkau.

REKLAMA

Park Solarny w Łużycach

Wiosną br. została podłączona do sieci pierwsza część planowanej w Łużyckim Parku Energii instalacji fotowoltaicznej. Farma PV Klettwitz Nord ma moc zainstalowaną 90 MW i składa się z około 183 tys. modułów fotowoltaicznych. Ma dostarczać rocznie około 91,5 GWh energii słonecznej.

Teraz ruszył kolejny etap – farma fotowoltaiczna Klettwitz Süd o mocy 80 MW.

– Podobnie jak w przypadku pierwszego odcinka Klettwitz Nord, również tutaj panowały dość szczególne warunki: zasypane podłoże wymagało innego wbijania pali w podbudowę niż grunt naturalny. Do tego dochodzi istniejąca farma wiatrowa ze swoimi podziemnymi liniami, które trzeba było uwzględnić przy wbijaniu pali i układaniu trasy – mówi Meik Georg Gessner, kierownik działu inżynierii instalacji w GP Joule EPC.

 

Klettwitz Süd to drugi z trzech parków fotowoltaicznych, które powstaną w Łużyckim Parku Energii. Po zakończeniu wszystkich etapów budowy farma PV ma osiągnąć moc do 300 MW.

REKLAMA

W planach wodór

Plan parku energetycznego zakłada wybudowanie w nim w przyszłości również elektrolizera oraz stacji tankowania dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2023. W regionie są już firmy zainteresowane wykorzystywaniem zielonego wodoru na potrzeby swojej floty.

Jak informuje GP Joule, gmina Schipkau już odgrywa pionierską rolę w produkcji i wykorzystaniu odnawialnego wodoru i w ten sposób wspiera lokalny rozwój.

Fakt, że produkujemy w Łużycach zielony wodór z energii słonecznej do zasilania transportu wolnego od dwutlenku węgla sprawia, że zwrot energetyczny jest namacalny w dosłownym znaczeniu tego słowa – mówi Ove Petersen, prezes zarządu Grupy GP Joule.

Gigainwestycje w Łużycach

Wykorzystaniem terenów Łużyc do pozyskiwania energii z OZE zainteresowani są także inni inwestorzy. Pod koniec września br. o planach niemieckiej firmy LEAG poinformował jej dyrektor generalny Thorsten Kramer.

LEAG zamierza zrealizować w Łużycach, na terenach pogórniczych należących do spółki, projekt o nazwie GigawattFactory. Do 2030 roku ma tam powstać największy park odnawialnych źródeł energii w Niemczech, o łącznej mocy 7 GW.

Więcej na ten temat w artykule: Na terenach pogórniczych powstanie gigantyczne centrum OZE.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.