Grodno: Fotowoltaika wyhamowała, ale nadal ma duży potencjał

Grodno: Fotowoltaika wyhamowała, ale nadal ma duży potencjał
Andrzej Jurczak. Fot. Grodno

Spółka Grodno opublikowała szacunkowe wyniki finansowe za listopad br. Zanotowała w tym okresie wzrost przychodów, choć niższy niż w poprzednich miesiącach. W ujęciu rok do roku spadła sprzedaż fotowoltaiki, jednak według spółki rynek PV może znów przyspieszyć w związku z ofertą programu Mój Prąd.

Grodno w listopadzie 2022 roku wypracowało 115,3 mln zł przychodów – to o 1,4 proc. więcej niż w listopadzie 2021 roku. Narastająco po 8 miesiącach bieżącego roku obrotowego (rok obrotowy spółki obejmuje okres od 1 kwietnia do 31 marca) Grodno osiągnęło 829,1 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 7,9 proc. rok do roku.

Listopad był udanym miesiącem, choć notowaliśmy niższą dynamikę wzrostu wobec tej z poprzednich miesięcy. Wpłynęła na to niższa rok do roku sprzedaż fotowoltaiki, natomiast wszystkie pozostałe obszary biznesu były wyraźnie wzrostowe – powiedział Andrzej Jurczak, prezes zarządu Grodna.

REKLAMA

W listopadzie 2021 roku zbudowaliśmy wysoką bazę, rośliśmy wtedy około 80 proc. rok do roku. Powtórzenie tego poziomu sprzedaży to solidny rezultat, jednak w skali całego bieżącego roku obrotowego chcemy osiągnąć dwucyfrowe tempo wzrostu – dodał Jurczak.

 

Spowolnienie branży PV

Jak komentuje prezes Grodna: – Tak jak się spodziewaliśmy, rynek fotowoltaiczny nieco przyhamował względem tego, co było przed rokiem, co wynika w dużym stopniu ze zmian regulacji dla mikroinstalacji.

Zdaniem Andrzeja Jurczaka wciąż jednak popyt na fotowoltaikę jest wysoki. Mimo zauważalnego spowolnienia do dalszych inwestycji w PV skłaniać będą, jego zdaniem, rosnące ceny energii, więc perspektywy dla rynku są bardzo korzystne.

REKLAMA

Z uwagi na rosnące koszty energii zainteresowanie fotowoltaiką pozostaje wysokie, obecnie głównie ze strony biznesu. Bodźcem do rozwoju rynku mikroinstalacji na pewno będzie zapowiedziana kolejna edycja programu Mój Prąd – wyjaśnia prezes Grodna.

Potencjał pomp ciepła

Zarząd spółki deklaruje, że w najbliższych miesiącach motorem wzrostu Grupy Grodno pozostanie segment OZE obejmujący kompleksowe rozwiązania fotowoltaiczne i grzewcze. Szczególnie duży potencjał widzi w obszarze pomp ciepła.

W obecnych warunkach wielu odbiorców stawia sobie za priorytet dywersyfikację źródeł ogrzewania. Stąd na rynku pomp ciepła mamy obecnie do czynienia z boomem. Jak wskazują dane PORT PC, w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku sprzedaż tych urządzeń w Polsce wzrosła o ponad 120 proc. rok do roku – podkreśla Andrzej Jurczak i dodaje, że rozwój w tym obszarze jest dziś jednym z głównych motorów wzrostu grupy.

Ze względu na skalę działalności, doświadczenie i partnerstwa mamy na tym rynku liczne przewagi, które maksymalnie wykorzystujemy – dodaje prezes Grodna.

Rekordowy zeszły rok

Spółka w zeszłym roku obrotowym zanotowała historycznie wyysokie wyniki finansowe. Osiągnęła 1,2 mld zł skonsolidowanych przychodów, co oznacza wzrost o 68 proc. rok do roku.

Rekordowy poziom osiągnęła także EBITDA – 63,6 mln zł (+158 proc. rok do roku) i zysk netto – 43,4 mln zł (wzrost o 216 proc. w zestawieniu z rokiem wcześniejszym).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.