Volkswagen zbuduje w Polsce dużą farmę fotowoltaiczną

Volkswagen zbuduje w Polsce dużą farmę fotowoltaiczną
Volkswagen Poznań

Kolejne przedsiębiorstwa w naszym kraju stawiają na fotowoltaikę, aby pokryć nią częściowo zapotrzebowanie na energię generowane przez ich zakłady. Jedną z większych inwestycji tego typu zrealizuje Volkswagen Poznań przy swojej fabryce we Wrześni.

Volkswagen Poznań wprowadził do swojej strategii cel osiągnięcia neutralności klimatycznej, czyli zerowych emisji netto, do 2050 roku. Realizacja tego planu nie będzie możliwa bez zasilania energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Umowa PPA na ponad 1 TWh energii

REKLAMA

Obecnie fabryki Volkswagen (VW) Poznań zasilane są już wyłącznie energią elektryczną pochodzącą z OZE, która jest jednak zapewniana przez zewnętrznych dostawców. Sprzedawcą zielonej energii dla VW na podstawie ogłoszonej w marcu zeszłego roku umowy PPA jest spółka Polenergia Obrót SA.

Wolumen energii elektrycznej będący przedmiotem umowy wynosi ponad 1,2 TWh, co jest równoznaczne z ilością energii potrzebną do zasilania prawie pół miliona gospodarstw domowych przez cały rok. Umową objęte zostały także pozostałe zakłady koncernu zlokalizowane w Polsce: Volkswagen Motor Polska (Polkowice), SITECH (Polkowice, Głogów), Scania Production (Słupsk) i MAN Truck&BUS (Niepołomice).

Teraz Volkswagen Poznań robi pierwszy, całkiem spory krok w kierunku pozyskiwania zielonej energii z własnych instalacji.

 

Dwuetapowa inwestycja

Na terenie zakładu we Wrześni powstanie farma fotowoltaiczna, która docelowo obejmie niemal 20 ha, a jej moc wyniesie 15 MW.

Inwestycja ma być realizowana w dwóch etapach. Pierwszy zakłada budowę w pierwszych miesiącach przyszłego roku elektrowni PV o mocy 2 MW, zajmującej 3,8 ha, a w drugiej fazie powstanie większa instalacja złożona z paneli o mocy 13 MW, zajmujących 16 ha.

REKLAMA

Elektrownia fotowoltaiczna przy zakładzie we Wrześni ma być gotowa na początku 2024 roku. 

Zielone projekty VW

Volkswagen Poznań sygnalizuje już kolejne projekty związane z OZE – w tym położenie paneli na ogromnych dachach fabryki we Wrześni, a także budowę farmy wiatrowej.

Stefanie Hegels, dyrektorka zakładu we Wrześni, wskazuje, że decyzja o inwestycji we własną elektrownię fotowoltaiczną wynikała z potrzeby „zwiększenia stabilności energetycznej oraz wzrostu efektywności środowiskowej i finansowej”.

Farma fotowoltaiczna to tylko jeden z elementów tego złożonego procesu. Przypomnę, że oprócz tego odzyskujemy również energię cieplną pochodzącą z procesów produkcyjnych m.in. z naszej odlewni, którą przekazujemy do sieci miejskiej, ogrzewając tym samym 6500 mieszkań w Poznaniu – komentuje.

Budowa farmy fotowoltaicznej we Wrześni to kolejna inicjatywa związana z zieloną energią, którą podejmuje polski oddział Volkswagena. Wcześniej koncern motoryzacyjny nawiązał współpracę z grupą energetyczną Polenergia, która ma na celu zagwarantowanie, że energia kupowana przez kierowców aut elektrycznych marki VW będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Farma fotowoltaiczna przy fabryce VW w Niemczech 

Instalacja PV we Wrześni nie będzie pierwszą elektrownią fotowoltaiczną przy fabryce Volkswagena.

Wcześniej w tym roku niemiecki deweloper elektrowni fotowoltaicznych Enerparc zbudował farmę PV przy fabryce Volkswagena w Zwickau. Ma ona moc 5,3 MW, na którą składa się około 11,6 tys. modułów PV.

Produkowana przez nie energia będzie zasilać infrastrukturę VW dzięki umowie PPA zawartej aż na 20 lat. W ten sposób Volkswagen obniży ślad węglowy fabryki, w której produkowane są m.in. elektryczne modele ID.3, ID.4 oraz ID.5.

Umowa zawarta przez Enerparc ze spółką Volkswagen Sachsen zakłada dostawy w skali roku około 5,5 GWh energii elektrycznej. W ten sposób fabryka w Zwickau ograniczy ślad węglowy o około 2650 ton CO2 rocznie, co stanowi około 4 proc. emisji związanych z jej funkcjonowaniem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.