Umowa na energię dla fabryki VW z projektu „on-site”

Umowa na energię dla fabryki VW z projektu „on-site”
Enerparc

Niemiecki deweloper elektrowni fotowoltaicznych Enerparc zbudował przy fabryce Volkswagena farmę PV. Dzięki umowie PPA wytwarzana przez nią energia bezpośrednio zasili produkcję samochodów.

Enerparc uruchomił przy fabryce Volkswagena w Zwickau farmę fotowoltaiczną o mocy 5,3 MW, na którą składa się około 11,6 tys. modułów PV.

Produkowana przez nie energia będzie zasilać infrastrukturę VW dzięki umowie PPA zawartej aż na 20 lat. W ten sposób Volkswagen obniży ślad węglowy fabryki, w której produkowane są m.in. elektryczne modele ID.3, ID.4 oraz ID.5.

REKLAMA

Lokalizacja farmy fotowoltaicznej w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki sprawi, że produkowana energia będzie od razu trafiać do odbiorcy.

Umowa zawarta przez Enerparc ze spółką Volkswagen Sachsen zakłada dostawy w skali roku około 5,5 GWh energii elektrycznej. W ten sposób fabryka w Zwickau ograniczy ślad węglowy o około 2650 ton CO2 rocznie, co stanowi około 4 proc. emisji związanych z jej funkcjonowaniem.

REKLAMA

Budując farmę fotowoltaiczną, Enerparc zobowiązał się do zapewnienia warunków dla rozwoju lokalnej fauny. Na terenie inwestycji zainstalowano m.in. kilkadziesiąt gniazd dla ptaków oraz kopców dla jaszczurek.

Uczestniczący w ceremonii otwarcia farmy fotowoltaicznej premier Saksonii Wolfram Gunther podkreślał, że dostęp do energii odnawialnej to konieczność w kontekście rozwoju przemysłu na terenie niemieckiego landu. – Wojna w Ukrainie pokazała również, że rozwój odnawialnych źródeł energii to sprawa bezpieczeństwa narodowego – stwierdził Gunther.

Dla Volkswagena, który dąży do przejścia na zasilanie swoich operacji energią ze źródeł odnawialnych, będzie to już kolejna umowa PPA do dostawy zielonej energii.

Niemiecki koncern podpisał dotąd umowy PPA również w Polsce. Dzięki nim oddział Volkswagen Poznań oraz wszystkie zakłady produkcyjne i spółki grupy Volkswagen w naszym kraju zasilane są wyłącznie energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Więcej na ten temat w artykule: Volkswagen kupi zieloną energię od Polenergii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.