Volkswagen kupi zieloną energię od Polenergii

Volkswagen kupi zieloną energię od Polenergii
Volkswagen Group Polska

Volkswagen Poznań oraz wszystkie zakłady produkcyjne oraz spółki Grupy Volkswagen w Polsce zasilane są wyłącznie energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Sprzedawcą zielonej energii jest Polenergia Obrót S.A.

Zielona energia zasili zakłady produkcyjne największego producenta samochodów w Polsce – Volkswagen Poznań, a także trafi do największego dystrybutora nowych samochodów w kraju – Volkswagen Group Polska – dzięki umowie zawartej ze spółką obrotu z grupy Polenergia.

Umową objęte zostały także pozostałe zakłady koncernu Volkswagen zlokalizowane w Polsce: Volkswagen Motor Polska (Polkowice), SITECH (Polkowice, Głogów), Scania Production (Słupsk) i MAN Truck&BUS (Niepołomice).

REKLAMA

Zielona energia dostarczana przez Polenergię do polskich spółek Grupy Volkswagen ma pochodzić z wiatru. Polenergia jest właścicielem ośmiu farm wiatrowych zlokalizowanych na terenie Polski.

Źródło pochodzenia energii potwierdzą stosowne gwarancje pochodzenia rejestrowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Polenergia będzie dostarczać zieloną energię elektryczną spółkom Volkswagen przez najbliższe 3 lata.

Wolumen energii elektrycznej będący przedmiotem umowy wynosi ponad 1,2 TWh, co jest równoznaczne z ilością energii potrzebną do zasilania prawie pół miliona gospodarstw domowych przez cały rok.

Koncern Volkswagen jako pierwszy producent samochodów już w 2018 roku zobowiązał się do realizacji celów klimatycznych zawartych w Porozumieniu Paryskim. Do 2050 roku firma zamierza stać się neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

REKLAMA

Kluczem do realizacji tego celu jest elektryczna mobilność, a ważnym elementem elektrycznej ofensywy Grupy Volkswagen jest energia pochodząca ze źródeł odnawialnych wykorzystywana zarówno podczas produkcji jak i eksploatacji samochodów.

Dla Volkswagen Poznań kontrakt na zakup zielonej energii to kontynuacja przyjętej strategii środowiskowej i energetycznej. Już od 2018 roku energia elektryczna niezbędna do produkcji samochodów w Poznaniu, a od 2019 r. we Wrześni i w poznańskiej odlewni, pochodzi w 100 proc. ze źródeł odnawialnych.

Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań, podkreśla, że decyzja o zasilaniu wszystkich polskich zakładów Grupy Volkswagen energią pochodzącą w stu procentach ze źródeł odnawialnych jest kolejnym znaczącym krokiem w kierunku produkcji neutralnej dla klimatu.

– To, oraz inne nasze działania proekologiczne, takie jak zamknięte obiegi wody w produkcji, efektywne wykorzystanie ciepła pochodzącego z procesów produkcyjnych dla celów miejskich, czy sadzenie drzew sprawiły, że na przestrzeni 10 lat zredukowaliśmy emisję CO2 do atmosfery o niemal 83 proc., to jest o około 100 tysięcy ton. To tyle, ile pochłania las o powierzchni ok. 27 tys. hektarów – wylicza Dietmar Mnich.

Polenergia jest ponadto partnerem spółki Volkswagen Group Polska w obszarze elektromobilności, oferując zieloną energię dla wszystkich klientów, którzy posiadają lub kupią samochód elektryczny oraz hybrydowy typu plug-in produkowany przez Grupę Volkswagen.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.