Polski deweloper zainwestuje 135 mln zł w farmy PV

Polski deweloper zainwestuje 135 mln zł w farmy PV
fot. PAD RES

PAD RES, spółka działająca jako deweloper w sektorze czystych źródeł energii, należąca do Griffin Capital Partners, Kajima Europe i Mariusza Adamczewskiego, zbuduje 10 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 45,5 MW. Większość zostanie uruchomiona już w przyszłym roku.

PAD RES zaplanował swoje inwestycje fotowoltaiczne w pięciu województwach: wielkopolskim, zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. Moc zainstalowana farm PV wynosić ma od 1 MW do 10 MW – łącznie 45,5 MW.

Uruchomienie większości z 10 inwestycji planowane jest na ostatni kwartał 2023 roku, pozostałe będą sukcesywnie oddawane w pierwszym kwartale 2024 roku.

REKLAMA

Na generalnego wykonawcę wybrana została firma Onde. Wartość umów podpisanych przez Onde i spółki należące do Grupy PAD RES wynosi około 135 mln zł.

Z naszej perspektywy sektor energii odnawialnej oferuje nam wiele możliwości wzrostu. Zielona transformacja polskiej energetyki staje się faktem, a zapotrzebowanie na nowe moce zainstalowane w OZE będzie utrzymywało się w kolejnych latach. Kończymy rok z umową z czołowym wykonawcą infrastruktury fotowoltaicznej w Polsce i z ambitnym harmonogramem na najbliższe lata – mówi Jędrzej Socha z Griffin Capital Partners.

Umowa z Onde to świetna informacja na koniec roku. PAD RES dynamicznie się rozwija. W naszym portfolio znajdowało się dotychczas 13 projektów o łącznej mocy 350 MW zlokalizowanych na terenie całego kraju. Teraz, dzięki współpracy z Onde, zrealizujemy kolejne 10 inwestycji, których moc waha się od 1 MW do 10 MW – dodaje Wojciech Jasiński, dyrektor działu Construction w PAD RES.

REKLAMA

Kontrakty na projekty PV

Kajima Europe i Griffin nabyły większościowe udziały w PAD RES we wrześniu 2021 roku. Od tego czasu PAD RES rozpoczął prace nad 13 projektami o łącznej mocy 500 MW, z których wszystkie mają pozytywnie rozpatrzone wnioski o warunki przyłączenia do sieci przesyłowej. W lipcu br. spółka  pozyskała finansowanie na budowę farmy fotowoltaicznej Genowefa o łącznej mocy 35 MW.

Rynek OZE w Polsce wciąż jest w początkowej fazie rozwoju. Ostatni rok i sytuacja na rynku energetycznym pokazała, że musimy zwiększyć nakłady na tego typu energię w Polsce. Cieszymy się, że wraz z Kajimą zdecydowaliśmy się wejść na ten rynek jeszcze w 2021 roku, dzięki czemu możemy aktywnie uczestniczyć w tym procesie, dywersyfikować krajowy miks energetyczny i zwiększać niezależność energetyczną Polski – mówi Tomasz Mrowczyk z Griffin Capital Partners.

Ostatnie miesiące są dla nas bardzo udane pod względem kontraktacji. Umowa z PAD RES potwierdza, że nasze doświadczenie i umiejętności są doceniane przez liderów rynku. Wierzymy, że umowa ta to dopiero początek naszej współpracy, jako że sektor OZE w Polsce wciąż ma ogromny potencjał do rozwoju – dodaje Piotr Gutowski, wiceprezes Onde SA.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.