Pierwszy panel fotowoltaiczny o sprawności powyżej 23 procent

Pierwszy panel fotowoltaiczny o sprawności powyżej 23 procent
Jinko Solar

W ubiegłym roku do sprzedaży trafiły panele fotowoltaiczne, których sprawność przekraczała 22 proc. Notowane w ostatnich miesiącach tempo wdrażania do produkcji coraz wydajniejszych ogniw sugerowało, że przekroczenie granicy 23 proc. sprawności modułu nastąpi w tym roku. Tymczasem moduł o sprawności wyraźnie powyżej 23 proc. pojawił się na rynku już na początku 2023 roku.

Pod koniec 2022 roku chiński producent Longi ogłosił wprowadzenie do sprzedaży panelu fotowoltaicznego o sprawności 22,8 proc. Moduł Longi LR7-72HTH-590M z serii Hi-MO 6 o mocy 590 W wykonany jest na bazie ogniw o wymiarach 182 x 182 mm, w technologii P-type oraz HPBC (Hybrid Passivated Back Contact), która zakłada ukrycie szyb przewodzących ogniwa z tyłu, co ma się przekładać na większą powierzchnię zdolną do absorpcji promieniowania słonecznego.

Moduł Longi trafił na pierwsze miejsce rankingu paneli fotowoltaicznych pod względem ich sprawności, zrównując się z modułem SunPower Maxeon 6 o mocy 440 W wykazującym sprawność 22,8 proc. Ten panel ma wymiary 1032 x 1872 mm i waży 21,8 kg. Na uwagę zasługuje wysoka gęstość mocy – na poziomie 229 W/m2 – oraz 40-letnia gwarancja na produkt, a także wydajność jego pracy, która po 40 latach ma wynosić aż 88,25 proc. wartości początkowej.

REKLAMA

Trzeci w dotychczasowym rankingu paneli fotowoltaicznych o najwyższej sprawności był moduł firmy Jinko Solar – model JKM585N-72HL4-V o sprawności 22,65 proc. i mocy 585 MW. Ten moduł składa się z ogniw wykonanych w technologii TOPCon. Połączenia między poszczególnymi celkami wykonano w technologii Multi-Busbar (MBB), która – jak zapewnia Jinko – przekłada się na końcową sprawność ogniwa, zwiększając przepustowość przesyłu ładunku elektrycznego.

 

Granica 23 proc. złamana

REKLAMA

Teraz JinkoSolar ogłosił wprowadzenie na rynek fotowoltaiczny jeszcze wydajniejszego panelu fotowoltaicznego, którego sprawność w najlepszym wariancie ma przekraczać 23 proc.

Nowy panel Jinko, stanowiący drugą generację modułów serii Tiger Neo, ma być dostępny w trzech wariantach: 445 Wp (składa się z 54 ogniw), 615 Wp (72 ogniwa) oraz 635 Wp (78 ogniw).

Największą sprawność, na poziomie 23,23 proc., ma wykazywać moduł o mocy 615 Wp. Sprawność modułu o mniejszej mocy, 445 Wp, ma wynosić 22,27 proc., a sprawność wariantu o mocy 635 Wp, którą deklaruje Jinko, to 22,72 proc.

Nowa generacja modułów JinkoSolar ma bazować na ogniwach TOPCon typu N. Chiński producent zastosował wykorzystywany również w poprzednich modelach modułów rozmiar ogniwa 182 x 182 mm.

Nowe moduły Jinko mają być dostępne również w wersji dwustronnej. Dzięki współczynnikowi dwustronności (bifacial factor) na poziomie 85 proc. moduły w tym wariancie mają zapewniać 15–20 proc. dodatkowego uzysku energii z tylnej strony przy jasnej powierzchni, zapewniającej maksymalny współczynnik albedo.

Zaletą nowego modułu ma być także ograniczenie strat wydajności przy nagrzewaniu się modułu dzięki osiągnięciu współczynnika temperaturowego na poziomie -0,29 proc./1 st. C (ta wartość jest zbliżona do współczynników innych najnowszych modułów PV).

Na najnowsze panele fotowoltaiczne chiński producent ma zapewniać 30-letnią gwarancję określonego uzysku energii. Degradacja początkowych parametrów modułów ma wynosić w pierwszym roku użytkowania 1 proc., a w kolejnych latach ich wydajność ma spadać liniowo o 0,4 proc./rok.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.