Polski dystrybutor PV wchodzi od Afryki

Polski dystrybutor PV wchodzi od Afryki
Menlo Electric

Dystrybutor komponentów instalacji fotowoltaicznych Menlo Electric wchodzi na kolejny zagraniczny rynek. Po ubiegłorocznej ekspansji na europejskich rynkach PV tym razem polska firma zdecydowała się na rozpoczęcie działalności w RPA.

Po przekroczeniu liczby 30 rynków, na których działa polska firma, Menlo Electric będzie rozwijać działalność na kolejnym – tym razem w Republice Południowej Afryki poprzez swoją spółkę zależną Menlo Distribution (Pty) Ltd.

Polski dystrybutor komponentów elektrowni fotowoltaicznych informuje, że RPA ma służyć jako regionalny hub obejmujący również inne kraje w regionie.

REKLAMA

Potencjał RPA

Uzasadniając wejście na rynek fotowoltaiczny w RPA, Menlo Electric tłumaczy, że ten kraj ma duży potencjał w zakresie odnawialnych źródeł energii. W ciągu roku występuje tam ponad 2,5 tys. godzin słonecznych, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w Polsce. Średni poziom promieniowania słonecznego waha się między 4,5 a 6,5 kWh/m2 na dobę.

RPA zaczyna ten potencjał wykorzystywać. Menlo Electric przytacza dane, zgodnie z którymi od 2021 roku do sieci elektroenergetycznych w RPA zostało przyłączonych już ponad 4 GW mocy w energetyce słonecznej, a krajowa strategia energetyczna zakłada przyłączenie kolejnych 6 GW mocy do 2030 roku.

 

REKLAMA

Bartosz Majewski, CEO w Menlo Electric, podkreśla, że RPA może znacznie skorzystać z wprowadzenia na szeroką skalę instalacji PV dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

– Bazując na przykładach z podobnych rynków, domowe i biznesowe instalacje PV mogą dodać 10 GW do miksu energetycznego RPA do 2026 roku i stworzyć 100 tys. miejsc pracy. Misją Menlo Electric jest ułatwienie transformacji energetycznej poprzez poprawę dostępu do najwyższej jakości komponentów. W związku z tym wierzymy, że możemy odegrać bardzo istotną rolę w zachodzącej tu transformacji – mówi Bartosz Majewski.

Nie wybór, lecz konieczność

Heino Louw, General Manager South Africa w Menlo Electric, informuje, że ze względu na przerwy w dostawach prądu oraz wzrost cen instalacja systemu fotowoltaicznego staje się koniecznością dla wielu firm i gospodarstw domowych w RPA.

– Od 2007 do 2022 roku taryfy za energię elektryczną wzrosły siedmiokrotnie. Tymczasem koszt instalacji fotowoltaicznych wciąż spada. Dzięki ugruntowanym relacjom Menlo z wiodącymi światowymi producentami PV zapewnimy klientom stały dostęp do najwyższej jakości produktów w konkurencyjnych cenach – komentuje General Manager South Africa w Menlo Electric.

– Wielu marek z naszego portfolio nie można dostać w RPA, a nawet jeśli są tu dostępne, to ich obecność nie odzwierciedla ich globalnej pozycji. Zmienimy to, zapewniając klientom szerszy wybór – zapewnia Heino Louw.

Menlo Electric jest jednym z największych europejskich dystrybutorów czołowych producentów paneli fotowoltaicznych Jinko Solar i Risen Energy, a także oficjalnym dystrybutorem produktów JA Solar, Sungrow, SolarEdge i FoxESS.

W 2022 roku spółka wypracowała ponad 700 mln zł przychodów, sprzedając komponenty instalacji fotowoltaicznych o mocy około 600 MW, z czego około 500 MW to moduły PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.