Chiny notują nowy rekord w fotowoltaice

Chiny notują nowy rekord w fotowoltaice
fot. darmau/Unsplash

W Chinach w 2022 roku przyłączono instalacje PV o łącznej mocy 87,41 GW. Skumulowana moc zainstalowana ogniw fotowoltaicznych w Państwie Środka wzrosła o 28,1 proc. r/r.

Jak podała Narodowa Administracja Energii Chin (NEA), w ubiegłym roku w tym kraju odnotowano przyłączenia nowych mocy w fotowoltaice na łącznym poziomie 87,41 GW – wobec 53 GW rok wcześniej (wzrost o 60, proc.). W całym kraju skumulowana moc zainstalowana w PV wzrosła do 390 GW.

Fotowoltaika w Chinach w ubiegłym roku osiągnęła kolejny wzrost, podczas gdy dla energetyki wiatrowej był to okres spadku – w 2022 roku przyrost mocy w elektrowniach wiatrowych zmniejszył się o 21 proc. – do 37,63 GW. Łącznie moc zainstalowana w farmach wiatrowych wynosi w Państwie Środka 370 GW.

REKLAMA

(Nie)zgodnie z prognozami

W połowie ubiegłego roku Chińskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (CPIA) przedstawiło swoje przewidywania dotyczące fotowoltaiki w całym roku 2022. Scenariusz zachowawczy mówił o nowych mocach zainstalowanych na poziomie 75 GW, a scenariusz optymistyczny – o 90 GW. Osiągnięty wynik jest więc zbliżony do optymistycznych założeń.

W każdym kolejnym kwartale zeszłego roku przybywało więcej mocy w PV: w pierwszym kwartale miało to być 13,21 GW, w drugim – 17,67 GW, w trzecim – 21,72 GW i w czwartym – 34,81 GW.

REKLAMA

 

Serwis „TaiyangNews” zauważa jednak, że przedstawiciele BloombergNEF podczas organizowanej przez portal konferencji prognozowali przyrost mocy w chińskiej fotowoltaice w 2022 roku nawet na poziomie 126 GW. Z kolei według szacunków agencji Rethink Energy sektor ten miał osiągnąć wartość 97 GW rocznej mocy zainstalowanej – czyli wciąż sporo więcej, niż faktycznie podłączono do chińskich sieci.

Jako przyczyny braku realizacji tak ambitnych celów eksperci podają głównie problemy związane z ograniczeniami z powodu COVID-19.

Osiągnięty poziom 87,41 GW mocy mieści się jednak w przedziale 80–90 GW prognozowanym  przez Asia Europe Clean Energy (Solar) Advisory i wspomnianym scenariuszu CPIA. Według tej organizacji w latach 2022–2025 roczny przyrost energii słonecznej w Chinach ma wynosić od 83 GW do 99 GW.

Największa na świecie farma PV

Na początku 2022 roku pojawiła się informacja, że China Huadian Corporation rozpoczyna realizację projektu ogromnej elektrowni PV o docelowej mocy 3,3 GW. Ta najwieksza na świecie farma fotowoltaiczna powstać ma w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach.

Teren przeznaczony do zamontowania paneli solarnych ma zachować funkcje związane z rolnictwem i hodowlą zwierząt. Całkowity koszt inwestycji szacowany był na początku 2022 roku na około 2,51 mld dolarów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.