ML System otworzył fabrykę szyb z powłoką kwantową

ML System otworzył fabrykę szyb z powłoką kwantową
ML System

W fabryce w Zaczerniu koło Rzeszowa ML System otworzył linię produkcyjną QuantumGlass w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną.

Szyba z powłoką kwantową Quantum Glass (QGlass) ma być pierwsze na świecie rozwiązaniem, w którym szyba oprócz podstawowej funkcji, jaką jest izolacja od czynników zewnętrznych, takich jak temperatura czy hałas przy jednoczesnym zapewnieniu doświetlenia wnętrz budynków, stanowi aktywny element generujący energię elektryczną. Wygląd szyby ma niczym nie różnić się od tradycyjnych szyb zespolonych stosowanych w branży budowlanej.

Dawid Cycoń, prezes ML System, informuje, że moce wytwórcze nowej linii wyniosą około 60 tys. mkw. w skali roku.  Konsekwentnie urzeczywistniamy założenia strategii „nowej ery kwantowej” na lata 2020-2024. Pierwszym kamieniem milowym na drodze jej realizacji jest uruchomienie pionierskiej w skali świata linii produkcyjnej QGlass. To jedno z najważniejszych wydarzeń w 15-letniej historii firmy – komentuje prezes ML System.

REKLAMA

ML System zainstalował już szyby z powłoką kwantową na przeszklonej elewacji budynku położonego na wysokości 1500 m n.p.m. centrum turystycznego w norweskim Dalsnibba, gdzie, ze względu na przeznaczenie nieruchomości, podstawowym wymogiem była wysoka przezierność szkła oraz niska przepuszczalność energii.

Rozwiązanie znalazło także swoje zastosowanie w Polsce w ramach pilotaży zrealizowanych na budynku biurowym firmy Aluron w Zawierciu oraz w jednym ze sklepów sieci Żabka. Szyby z powłoką kwantową zainstalowano także na fasadzie fabryki QGlass ML System.

– Uruchomienie produkcji w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową idealnie wpisuje się w oczekiwania i potrzeby rynku. Równolegle odpowiada na politykę europejską, koncentrującą się na popularyzacji rozwiązań ekologicznych w budownictwie. Od blisko dwóch lat obowiązuje dyrektywa unijna (NZEB, Nearly Zero Energy Buildings), której celem jest znaczne obniżenie zużycia energii w budynkach, przy jednoczesnym wykorzystaniu energii odnawialnej. Dostrzegamy pozytywne zmiany w podejściu inwestorów, zwłaszcza w Skandynawii i na innych rynkach wysoko rozwiniętych, gdzie wybór innowacyjnych rozwiązań BIPV staje się standardem – dodaje Dawid Cycoń.


ML System podkreśla, że zainteresowanie zastosowaniem produktów na bazie QGlass, przy jednoczesnym użyciu swoich kanałów dystrybucji, potwierdzili renomowani producenci stolarki otworowej, jak również koncerny szklarskie o globalnym zasięgu. Dowodem tego są podpisane umowy partnerskie z Guardian Glass oraz Pilkington. Możliwe jest także wdrożenie aktywnych szyb z powłoką kwantową w branży automotive, gdzie spółka realizuje już pierwsze zamówienia bazujące na szybach pasywnych.

REKLAMA

Do roku 2023 r. po realizacji pełnego planu inwestycyjnego moce wytwórcze kwantowych produktów ML System mają wynieść około 200 tys. mkw. w skali roku w ramach trzech linii produkcyjnych. Docelowym rezultatem strategii ML System ma być osiągnięcie na koniec 2024 r. ponad 400 mln zł przychodów ze sprzedaży.

Jak działają szyby z powłoką kwantową?

Szyby z powłoką kwantową QGlass to rozwiązanie opracowane przez naukowców ML System, pozwalające na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca, przy jednoczesnym zachowaniu przezierności oraz wysokiego współczynnika izolacyjności. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu powłoki składającej się z kropek kwantowych – małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Zamieniają one promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną.

ML System zapewnia, że szyby QGlass posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła oraz ograniczają zjawisko nagrzewania pomieszczeń. Na sprawność działania powłok kwantowych nie ma mieć wpływu kąt padania światła. Szyby mają generować prąd nawet ze sztucznego oświetlenia.

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku polski lider w produkcji rozwiązań dla fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami osiągnął 121,43 mln zł przychodów i jest to wynik o 32,91 mln zł lepszy od osiągniętego w analogicznym okresie zeszłego roku.

Od stycznia do września tego roku ML System wypracował 1,38 mln zł zysku netto i był to wynik wyraźnie niższy od zysku osiągniętego w analogicznym okresie zeszłego roku, który wyniósł 8,99 mln zł.

W całym 2020 roku ML System wypracował 127,27 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz miał 10,17 mln zł zysku netto.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.