Ikea buduje kolejną ogromną dachową instalację fotowoltaiczną

Ikea buduje kolejną ogromną dachową instalację fotowoltaiczną
Håkan Dahlström, flickr cc

{więcej}Ikea poinformowała, że na dachu centrum handlowym budowanego w Kansas City zainstaluje ogromny dachowy system fotowoltaiczny o mocy 867 kW. 

Instalacja dachowego systemu PV w Kansas City ma zostać ukończona jesienią br. System fotowoltaiczny na dachu nowego sklepu Ikei będzie się składać z 2850 paneli fotowoltaicznych

Zwraca uwagę relatywnie duży prognozowany uzysk energii na poziomie 1,348 GWh/rok. To odpowiada redukcji ok. 930 ton CO2, które zostałyby wyemitowane do atmosfery w przypadku produkcji takiej samej ilości energii w elektrowni konwencjonalnej. 

REKLAMA
REKLAMA

Instalacja fotowoltaiczna na dachu centrum handlowego w Kansas City będzie już 41. inwestycją tego typu zrealizowaną przez Ikeę w USA. Po jej uruchomieniu łączna moc instalacji fotowoltaicznych, które szwedzki koncern zrealizował w Stanach Zjednoczonych, osiągnie 40 MW. 

Ikea inwestuje w PV także w Europie. Szwedzka firma uruchomiła niedawno dużą, kilkuset-kilowatową dachową instalację fotowoltaiczną na dachu jednego ze swoich sklepów we Włoszech, która została zrealizowana poza włoskim systemem dopłat do produkcji zielonej energii. Więcej na ten temat: Ikea uruchamia kolejną dachową instalację fotowoltaiczną. Poza systemem dopłat.

Ponadto, w Wielkiej Brytanii Ikea uruchomiła sprzedaż domowych systemów fotowoltaicznych. Więcej na ten temat: Ikea będzie sprzedawać domowe systemy fotowoltaiczne. Ile zarobią ich właściciele?

gramwzielone.pl