Domowe instalacje fotowoltaiczne w USA powstają coraz częściej bez dopłat

Domowe instalacje fotowoltaiczne w USA powstają coraz częściej bez dopłat
SolarCity press

{więcej}Gospodarstwa domowe w USA coraz częściej montują domowe instalacje fotowoltaiczne, a ich właściciele nie korzystają z żadnych form wsparcia. 

Firma konsultingowa GTM Research poinformowała, że obecnie w USA już 1/3 domowych instalacji fotowoltaicznych powstaje bez jakichkolwiek dopłat i ulg inwestycyjnych. 

GTM Research podała ponadto, że w tym roku w USA może powstać ok. 6,6 GW instalacji solarnych, czyli dwa razy więcej niż w roku 2013.

REKLAMA

W sumie w I kwartale 2014 r. Amerykanie zainstalowali 1,33 GW systemów fotowoltaicznych, z czego ponad 0,95 GW w Kalifornii. Potencjał PV zainstalowany w USA w ubiegłym kwartale stanowił aż 74% wszystkich nowych mocy zainstalowanych w amerykańskiej energetyce. 

REKLAMA

– Ceny domowych zestawów PV spadają i dzieje się to, co warte podkreślenia, mimo ustabilizowania się cen paneli fotowoltaicznych. Można taniej instalować i oferowane jest lepsze finansowanie. Jest ponadto większa świadomość wśród właścicieli domów, że fotowoltaika jest realną, ekonomiczną opcją – komentuje na łamach PV Tech Shayle Kann z GTM Research. 

Chociaż najwięcej energii z PV produkuje w USA stan Arizona, najdynamiczniejszy rozwój w tym zakresie notuje Kalifornia. To tam powstaje najwięcej instalacji PV niekorzystających z dopłat czy ulg. Mieszkańcy Kalifornii coraz częściej montują PV, aby produkować energię na własny użytek, co spotyka się z reakcją zakładów energetycznych. Więcej na ten temat: Kalifornia: operatorzy nie mogą pobierać opłat za przyłączanie magazynów energii. 

Jednym z najpopularniejszych modeli finansowania domowych instalacji fotowoltaicznych w USA staje się leasing. Tą formę finansowania oferuje lider amerykańskiego rynku domowych instalacji PV – należący do miliardera Elona Muska SolaCity. W biznes polegający na leasingu systemów PV angażuje się też Google. Więcej: Leasing systemów fotowoltaicznych od Google.

Na wzroście zainteresowania domowymi instalacjami fotowoltaicznymi korzysta amerykańska gospodarka. Tylko w ubiegłym roku zatrudnienie w amerykańskiej branży fotowoltaicznej wzrosło o 20%. Amerykańska administracja chce w najbliższych latach zwiększyć zatrudnienie w sektorze PV o kolejne kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Ma temu służyć powstanie federalnego planu szkolenia instalatorów paneli fotowoltaicznych, z którego do końca tej dekady ma skorzystać 50 tysięcy osób. 

gramwzielone.pl