Pierwsze lotnisko w Polsce z instalacją fotowoltaiczną

Pierwsze lotnisko w Polsce z instalacją fotowoltaiczną
Foto: Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka sp. z o.o.

{więcej}Na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce zainstalowano dużą instalację fotowoltaiczną. Władze portu lotniczego dzięki produkcji energii słonecznej chcą oszczędzać na energii ok. 80 tys. zł rocznie. 

Na budynkach administracyjnych portu lotniczego w Jasionce zamontowano jedną z największych instalacji fotowoltaicznych, której moc nominalna wynosi niemal 450 kW i która powstała na powierzchni 2,5 tys. m2. Część paneli zintegrowano z elewacją budynku, wykonując z ich wykorzystaniem także specjalne, fotowoltaiczne żaluzje. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna na lotnisku w Jasionce to jeden z pierwszych w Polsce przykładów wykorzystania tzw. Building Integrated Photovoltaics (BIPV). Instalację wykonała rzeszowska firma ML System. 

REKLAMA

W ramach inwestycji zainstalowano też system zarządzania zużyciem energii, a instalację fotowoltaiczną podłączono do systemu topienia lodu i śniegu. 

REKLAMA

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, montaż instalacji fotowoltaicznej zintegrowanej z systemem zarządzania energią kosztował 15 mln zł. Połowę kosztów inwestycji pokryła unijna dotacja przyznana w ramach projektu „Odnawialne źródła energii dla budynków Portu Lotniczego Rzeszów- Jasionka Sp. z o.o.”

gramwzielone.pl