Photon Energy wyprzedaje panele fotowoltaiczne nieistniejącej Solyndry

Photon Energy wyprzedaje panele fotowoltaiczne nieistniejącej Solyndry
Solyndra press

Wywodzący się z Czech Photon Energy wyprzedaje moduły fotowoltaiczne, które zostały wyprodukowane przez nieistniejącą od 2011 r. Solyndrę. Jak zapewnia Photon Energy, klientów na panele Solyndry nie brakuje – mimo, że nie są one już objęte gwarancją. 

Solyndra była amerykańskim producentem modułów fotowoltaicznych. Jej bankructwo w 2011 r. odbiło się szerokim echem w USA. Wcześniej Solyndra otrzymała bowiem od amerykańskiego rządu na rozwój swojej innowacyjnej technologii modułów PV ponad 500 mln dol. preferencyjnych pożyczek.

Mimo wsparcia otrzymanego od rządu USA, bazująca na technologii CIGS Solyndra nie była w stanie rywalizować z producentami taniejących w szybkim tempie modułów krystalicznych, co doprowadziło ją do upadku. 

REKLAMA

W 2011 r. Solyndra nie mogła zejść z kosztami produkcji poniżej 3$/W, podczas gdy dla producentów paneli krystalicznych osiągalny już wówczas był koszt produkcji na poziomie 1 $/W. 

Po upadku Solyndry z magazynami pełnymi jej modułów pozostała m.in. firma Photon Energy. Jak poinformował PV Tech, Photon Energy obecnie prowadzi ich wyprzedaż. 

Mimo, że na produkty Solyndry nie ma już gwarancji, Marek Farsky z Photon Energy zapewnia na łamach PV Tech, że chętnych na wyprodukowane przez nieistniejącą firmę moduły PV nie brakuje, co wynika z oferowanej przez Photon Energy niskiej ceny. Jak do tej pory Photon Energy sprzedał juz kilka MW modułów Solyndry. 

Wywodząca się z Czech firma nie daje gwarancji na sprzedawane przez nią produkty Solyndry, jednak zapewnia, że posiada zapasy wystarczające do wymiany zniszczonych modułów. 

REKLAMA

– Cześć z naszych klientów zna historię Solyndry, jednak w obliczu ceny dużo niższej niż w przypadku paneli krystalicznych, w większym stopniu zwracają oni uwagę na oszczędności niż na problemy z gwarancją. W wielu krajach nie ma już taryf gwarantowanych i innych subsydiów i jeśli klienci chcą osiągnąć grid parity, wówczas wybierają produkty, które mogą im na to pozwolić. Przeważnie naszymi klientami są właściciele średniej wielkości dachów przemysłowych – PV Tech cytuje przedstawiciela Photon Energy. 

Obecnie mający siedzibę w Holandii Photon Energy N.V. realizuje projekty fotowoltaiczne m.in. w Czechach, Słowacji, Niemczech, we Włoszech i w Australii. Jak do tej pory spółka zrealizowała ok. 50 MW instalacji fotowoltaicznych. 

Spółka Photon Energy jest notowana na polskiej giełdzie New Connect. 

Ostatni raport miesięczny firmy Photon Energy [PDF]

Prezentacja spółki w wykonaniu prezesa Photon Energy Georga Hotara:

gramwzielone.pl