Ikea będzie sprzedawać systemy fotowoltaiczne w Holandii. Za ile?

Ikea będzie sprzedawać systemy fotowoltaiczne w Holandii. Za ile?
Hanergy press

Holandia będzie drugim po Wielkiej Brytanii krajem, w którym Ikea będzie oferować swoim klientom kompletne zestawy fotowoltaiczne. 

Rok temu Ikea rozpoczęła sprzedaż swoich instalacji fotowoltaicznych w Wielkiej Brytanii, gdzie sprzedała do tej pory ponad 1,5 tys. systemów PV – mimo, że do maja 2014 r. oferowała je tylko w jednym sklepie, w Southampton. 

Moc podstawowego systemu fotowoltaicznego oferowanego przez brytyjską Ikeę wynosi 3,36 kW. Cena takich systemów PV, która uwzględnia także instalację, utrzymanie i monitoring, to 5,7 tys. funtów. Posiadacze karty Ikea Family za zakup instalacji fotowoltaicznej zapłacą 15% mniej. 

REKLAMA

Panele fotowoltaiczne do sklepów Ikei dostarcza wywodzący się z Chin producent Hanergy specjalizujący się w produkcji modułów w technologii cienkowarstwowej CIGS. Chińska firma bazuje na technologiach przejętego przez nią niemieckiego producenta paneli PV Q-Cells. 

Według Hanergy, Brytyjczycy, którzy zakupią w Ikei domowy system PV o mocy 3,3 kW mogą rocznie zarobić 824 funty, z czego 487 funtów (3314 kWh x 14,5p) to podstawowa taryfa za produkcję energii, 76 funtów (1657 kWh x 4,6p) to taryfa za jej sprzedaż, a 254 funty (1657 kWh x 15,32p) to oszczędność na niezakupionej energii przy założeniu, że 50% energii słonecznej zostanie wykorzystane przez właściciela, a reszta trafi do sieci.

Taki poziom przychodów – według Hanergy – zapewni zwrot inwestycji w ujęciu ROI na poziomie 11%. Kalkulacja nie uwzględnia jednak możliwego wzrostu kosztów energii w kolejnych latach. 

REKLAMA

Następna Holandia

Ikea poinformowała, że rozszerzy sprzedaż instalacji fotowoltaicznych także na kolejne kraje. Pierwszym z nich będzie Holandia, w której szwedzka firma rozpocznie sprzedaż systemów fotowoltaicznych zaczynając od centrum handlowego w Haarlem. 

Cena systemu fotowoltaicznego o mocy 2,5 kW zakupionego w holenderskiej Ikei ma wynieść ok. 4,4 tys. euro, przy czym posiadacze karty Ikea Family otrzymają 15-procentową zniżkę. 

Partnerem Ikea w Holandii będzie również Hanergy, który szacuje, że zakup instalacji fotowoltaicznej za pośrednictwem Ikei pozwoli holenderskiemu gospodarstwu domowemu na zaoszczędzenie na rachunkach za energię ok. 463 euro rocznie, a stopa zwrotu z takiej inwestycji wyniesie 10,5%. 

Kolejnym państwem, w którym Ikea rozpocznie sprzedaż instalacji fotowoltaicznych, ma być Szwajcaria, a w krótkim czasie także 6 kolejnych krajów. 

gramwzielone.pl