Karne cła na import paneli fotowoltaicznych do UE obejmą nowe kraje?

Karne cła na import paneli fotowoltaicznych do UE obejmą nowe kraje?
Håkan Dahlström, flickr cc

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej EU ProSun skupiające zwolenników wprowadzenia karnych ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych przygotowuje nowy wniosek do Brukseli, w którym domaga się objęcia cłami kolejnych krajów. 

W ubiegłym roku Komisja Europejska w wyniku dochodzenia antydumpingowego i ugody zawartej z rządem Chin wprowadziła nowe zasady importu chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej. 

Zgodnie z zawartym porozumieniem strona chińska zobowiązała się do utrzymania minimalnego poziomu cen paneli importowanych do Unii Europejskiej, który ustalono na ok. 0,56 €/Wp. W przypadku importu ogniw minimalna cena została ustalona na poziomie ok. 0,29 €/Wp, a wafli – 0,66 €/szt. Poziomy te mają być okresowo weryfikowane przez urzędników KE na podstawie bieżących raportów rynkowych. 

REKLAMA

Ponadto, uzgodniono, że chiński import paneli PV nie będzie mógł przekroczyć rocznego wolumenu na poziomie 7 GWp, a import ogniw i wafli PV – odpowiednio 2,3 GWp i 1 GWp. 

Import chińskich paneli przekraczający przyjęte poziomy cen i wolumen importu został objęty karnymi cłami antydumpingowymi. 

Zwolennicy ceł na chińskie panele, których reprezentuje europejskie stowarzyszenie EU ProSun, krytykowali przyjęte porozumienie argumentując, że nie rozwiąże ono problemu dumpingu cenowego, który mają stosować chińscy producenci paneli PV na rynku europejskim.

REKLAMA

EU ProSun wskazuje, że Chińczycy omijają cła sprzedając swoje panele za pośrednictwem innych krajów i zapowiada przygotowanie nowej skargi do Komisji Europejskiej, w której wskaże na niedotrzymywanie przez Chińczyków zasad ugody zawartej z Brukselą. 

Zwolennicy ceł na chińskie panele informują, że według posiadanych przez nich informacji, około połowy chińskiego importu paneli PV do Europy przechodzi przez inne kraje, co pomaga Chińczykom w uniknięciu ceł. 

Dlatego EU ProSun chce wprowadzenia nowych ceł, które obejmą również kraje, które są wykorzystywane przez Chińczyków jako pośrednicy w sprzedaży paneli fotowoltaicznych do Europy. 

Po wniesieniu skargi Komisja Europejska będzie musiała sprawdzić import paneli fotowoltaicznych do UE z krajów, które według EU ProSun są pośrednikami w imporcie chińskich paneli PV. Wśród nich wymienia się Malezję, Koreę Południową i Tajwan. 

EU ProSun chce, aby skarga trafiła do Brukseli jeszcze w tym roku.

gramwzielone.pl