Fraunhofer ISE uruchamia nowy program certyfikacji farm fotowoltaicznych

Fraunhofer ISE uruchamia nowy program certyfikacji farm fotowoltaicznych
Activ Solar press

Niemiecki instytut specjalizujący się w badaniach i certyfikacji fotowoltaiki wprowadza nowy certyfikat, który ma świadczyć o wysokiej jakości wykonania farm fotowoltaicznych. 

Pierwszą inwestycją fotowoltaiczną, która otrzyma certyfikat VDE QT (Quality Tested) jest farma fotowoltaiczna o mocy 50 MW, która powstała w amerykańskim Luna County, w stanie Nowy Meksyk. Deweloperem tej inwestycji jest First Solar, który również dostarczył na nią wyprodukowane przez siebie cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne w technologii CdTe. 

Certyfikacja VDE QT obejmuje sprawdzenie projektu fotowoltaicznego na każdym etapie inwestycji – od projektów, przez instalację, po serwisowanie. 

REKLAMA

Fraunhofer ISE to najbardziej prestiżowy i największy w Europie instytut specjalizujący się w badaniach i certyfikacji w sektorze energetyki słonecznej. 

REKLAMA

Partnerem Fraunhofer ISE przy certyfikowaniu systemów fotowoltaicznych będzie VDE – europejskie stowarzyszenie zrzeszające branże elektryczną, elektroniczną i informatyczną. 

Eksperci Fraunhofer ISE i VDE, którzy będą certyfikowali daną inwestycję fotowoltaiczną, sprawdzą jej zgodność z ok. 300 przyjętymi standardami.

Obie instytucje uruchamiając certyfikację farm fotowoltaicznych chcą zaoferować inwestorom i bankom większą pewność co do jakości danej inwestycji.

Wraz z certyfikatem VDE QT Fraunhofer ISE i VDE chcą wytyczyć nowy standard w globalnej branży fotowoltaicznej dotyczący jakości i niezawodności farm PV pozwalający na ograniczenie ryzyka. Sprawdzamy nie tylko jakość wykonania poszczególnych elementów instalacji, ale także bezpieczeństwo i wyniki pracy całego systemu – zapewnia Burkhard Holder z VDE. 

gramwzielone.pl