Podlasie Solar Park: powstaje kolejna farma fotowoltaiczna

Podlasie Solar Park: powstaje kolejna farma fotowoltaiczna
Podlasie Solar Park. Foto. R.Power

Spółka R.Power (dawniej AMB Energia Wytwarzanie) rozpoczęła budowę kolejnej farmy fotowoltaicznej wchodzącej w skład projektu Podlasie Solar Park – największego w Polsce kompleksu farm PV.

R.Power zaczyna budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, która powstanie w miejscowości Zagroby-Zakrzewo, na terenie podlaskiej gminy Zambrów.

Cały projekt Podlasie Solar Park zakłada docelowo budowę pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy blisko 5 MWp, które będą zajmować powierzchnię około 10 ha. Wszystkie inwestycje zlokalizowane będą na terenie województwa podlaskiego, w gminach Lipsk, Jedwabne, Kolno i Zambrów. Trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,8 MWp zostały uruchomione w roku 2014 r. Realizacja projektu Podlasie Solar Park, który jest współfinansowany ze środków unijnych, rozpoczęła się w 2013 r. od budowy pilotażowej farmy fotowoltaicznej o mocy 0,3 MW w Lipsku nad Biebrzą. 

REKLAMA

Największą farmą fotowoltaiczną wchodzącą w skład Podlasie Solar Park jest projekt w Kolnie, którego moc wynosi 1,8 MW. Jest to jednocześnie największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Jej uruchomienie nastąpiło w listopadzie ubiegłego roku. W 2014 roku powstała też kolejna inwestycja w ramach Podlasie Solar Park – projekt w Jedwabnem, którego moc wynosi 0,71 MWp.

REKLAMA

R.Power realizuje projekty fotowoltaiczne w ramach joint venture z Yingli Green Energy International. Grupa Yingli to jeden z największych na świecie producentów paneli fotowoltaicznych, a jej strategia zakłada też działalność deweloperską na rynku OZE.

Przemysław Pięta, prezes R.Power, zapewnia, że w połowie tego roku jego spółka zamierza pozyskać mniejszościowego inwestora, co pozwoli przyspieszyć dalszą ekspansję na polskim rynku PV. Portfolio R.Power obejmuje ponad 130 projektów fotowoltaicznych, które znajdują się na różnym etapie realizacji. R.Power posiada też projekty wiatrowe.

Spółka R.Power powstała po wydzieleniu jej z grupy AMB Energia S.A., co nastąpiło przed mającą miejsce w ubiegłym roku transakcją sprzedaży AMB Energia S.A. Grupie DUON S.A. 

gramwzielone.pl