Berlin podał średnie ceny energii w pierwszej aukcji dla PV

Berlin podał średnie ceny energii w pierwszej aukcji dla PV
Foto. Conergy

Niemiecki rząd jest zadowolony z pierwszej pilotażowej aukcji dla naziemnych projektów fotowoltaicznych, którą przeprowadzono w połowie tego miesiąca. Federalne ministerstwo gospodarki podaje, że zaoferowane w aukcji ceny za energię są zgodne z jego wcześniejszymi prognozami.

Do pierwszej aukcji dla PV mogli się zgłosić inwestorzy zamierzający budować w Niemczech naziemne farmy fotowoltaiczne o mocy nie wyższej niż 10 MW. Niemieckie władze zapowiedziały, że w ramach aukcji udostępnią wolumen mocy na poziomie 150 MW, którym podzielą się inwestorzy oferujący najniższe ceny za sprzedawaną energię.

W sumie w pierwszej aukcji dla PV w Niemczech złożono 170 projektów. Warunkiem dopuszczenia danej oferty do aukcji było m.in. przedstawienie pozwoleń lokalizacyjnych oraz zaoferowanie ceny sprzedaży energii nieprzekraczającej 0,1129 EUR/kWh.

REKLAMA

Przedstawiciel niemieckiego ministerstwa gospodarki Rainer Baake podał, że ceny zaoferowane przez deweloperów w pierwszej aukcji dla PV wynoszą około 0,09 EUR/kWh – 0,10 EUR/kWh, co jest zgodne z założeniami przyjętymi wcześniej przez niemiecki rząd.

REKLAMA

Szczegółowe wyniki pierwszej aukcji dla PV w Niemczech mają być znane w ciągu dwóch tygodni.

Inwestorzy, którym nie uda się otrzymać licencji na budowę farm fotowoltaicznych, będą mogli zgłosić swoje projekty do aukcji, którą zaplanowano na 1 sierpnia. W tym roku zostanie jeszcze przeprowadzona aukcja dla PV, która odbędzie się 1 grudnia br. W tych aukcjach będzie do podziału odpowiednio 150 MW i 200 MW.

Na 2016 r. zaplanowano dwie aukcje po 125 MW i jedną na 150 MW. Natomiast w roku 2017 w aukcjach dla PV do podziału będzie w sumie 300 MW.

gramwzielone.pl