IHS: w tym roku producenci modułów PV podwoją zyski

IHS: w tym roku producenci modułów PV podwoją zyski
Q Cells press

Firma konsultingowa IHS szacuje, że w tym roku zyski producentów modułów fotowoltaicznych podwoją się w stosunku do roku 2014, osiągając poziom 5 mld dolarów, czyli najwięcej od 4 lat.

Prognoza IHS zakłada, że tegoroczny prognozowany wzrost zysków producentów paneli fotowoltaicznych będzie możliwy dzięki wzrostowi zapotrzebowania na tego rodzaju produkty, który w ujęciu globalnym ma wynieść niemal 30% w stosunku do danych z 2014 r.

Według IHS, podczas gdy w ubiegłym roku na całym świecie sprzedano 48 GW paneli fotowoltaicznych, w tym roku ma to być 61 GW.

REKLAMA

Dzięki temu przychody producentów modułów fotowoltaicznych mają wzrosnąć z 31 mld dol. do 38 mld dol.

IHS prognozuje ponadto wzrost przeciętnej marży na sprzedaży modułów PV z 7% na 13%, a w przypadku sprzedaży wafli krzemowych, które wykorzystuje się do produkcji ogniw fotowoltaicznych, średnia marża ma osiągnąć nawet 20%.

REKLAMA

Dzięki temu producenci paneli PV mają w tym roku zanotować zysk na poziomie 5 mld dolarów, podczas gdy w ubiegłym roku zanotowali zyski w wysokości 2,3 mld dol.

Taki trend może oznaczać powrót do czasów sprzed załamania się rynku producentów paneli PV, które miało miejsce około roku 2012 i było spowodowane dużą nadwyżką modułów na rynku. IHS jest jednak ostrożny w ocenie tego, czy rynek producentów paneli powraca do kondycji, w której był przed 2012 r.

Tegoroczny wzrost niekoniecznie oznacza powrót do dobrych czasów z lat 2009-2011, ale z pewnością jest dla tego przemysłu punktem zwrotnym. W 2015 r. możemy oczekiwać o wiele zdrowszej sytuacji w łańcuchu dostaw, po dwóch latach trudności, kiedy wycofano subsydia dla PV w kilku krajach, występowała nadpodaż, a ceny się załamały – ocenia Ash Sharma z IHS.

W analizie IHS zwraca uwagę wyjątkowo optymistyczna prognoza sprzedaży modułów fotowoltaicznych na poziomie 61 GW, podczas gdy analizy większości czołowych firm konsultingowych mówią o tegorocznym wzroście globalnego potencjału PV o około 52-58 GW. 

gramwzielone.pl